Několik postřehů z Model Hobby 2000

Již podruhé se veletrh konal v prostorách Pražského výstavního areálu (PVA) v Praze-Letňanech. Nechci tvrdit, že prostory Veletržního paláce v Praze-Holešovicích byly více reprezentativní či méně stísněné. Avšak to, co museli absolvovat návštěvníci Model Hobby 2000 v areálu PVA musím považovat za ponižující. Jestliže v roce 1999 byly obě akce nacpány v jediné výstavní hale (ve skutečnosti jde pouze o jakýsi výstavní stan), dalo se to považovat ze dětskou nemoc. Dle www stránek provozovatele "jedinou stinnou stránkou byla snad jenom větší vzdálenost od centra".

Jestliže se situace opakovala i letos, dá se to považovat ze nezvládnutí akce ze strany pořadatele či provozovatele výstaviště. Obě akce (Model Hobby i Podzimní veletrh hraček, který je na vstupenkách označován jako Pražský veletrh hraček) byly opět umístěny v jediné výstavní hale číslo 2, přičemž místy zbylo mezi výstavními stánky velmi, velmi málo místa. Návštěvníci tak byli nuceni neustále se někde prodírat a strkat a to i v případě, že se zrovna netlačili ke stánku. Navíc bylo (alespoň v sobotu a v neděli) vcelku teplé počasí a tak množství návštěvníků halu brzy vydýchalo. A přitom možná stačilo jen pustit obráceně klimatizaci, aby odsávala teplý vzduch, chladný by pak vnikal sám. Zadní část haly číslo 2 pak navíc byla vyhrazena létajícím modelům, část zabrala i dráha pro závody RC automobilů. Přitom všem byla otevřena i hala číslo 1, která však byla zcela prázdná, pomineme-li jedinou expozici předchozí výstavy - ukázku možné renovace panelového bytu. Ideální místo pro RC závody i pro létání - ale co pak s volným místem v hale 2, že ?

Nechejme naříkání a věnujme se papírovým modelům. Ty byly na Model Hobby zařazeny do kategorie Modelářství - papírové vystřihovací modely a na Veletrhu hraček do kategorie Hračky papírové, skládačky a vystřihovánky. Návštěvník mohl papírové modely najít na několika místech, přičemž největším počtem pracovníků ochotných zájemci poradit disponovala spojená expozice několika firem. Vezměme to dle abecedy: firma Blue Monday se zabývá distribucí papírových modelů a je to tedy firma, jež sama modely nevyrábí. Pražskou firmu ERKOtyp známe jako výrobce papírových modelů arch. R. Vyškovského, který sice preferuje stavby, přesto však konstruuje modely všeho druhu. Firma Mega Graphic se zapsala do povědomí modelářů velmi složitými a několika převzatými modely. Brněnská firma PK Graphica je známa především jako výrobce modelů nákladních automobilů. Vydavatelství Vimos zde vystavovalo zřejmě nejčerstvější model na stánku - závodní tahač Tatra powered by Man - vůz kategorie Super race Truck. Premiéra tohoto modelu se odehrála na akci Strakonice 2000. Firmu WDS snad netřeba představovat, její Miniboxy zná snad každý papírák. Nabídka modelů zmíněných firem byla doplněna o prostorové obrázky s náměty českých hradů a zámků od vydavatelství TOJA a některé starší modely od Albatrosu. Žádná ze zmíněných firem nepředstavila na Model Hobby nový model, pouze WDS vystavovala pracovní, tedy ne zcela vybarvený, set Miniboxů 1:300 - letiště. Ten by měl být v prodeji do konce roku 2000. Společná expozice uvedených firem lákala návštěvníky i jedinečným živým exponátem - svou zručnost, již dávnou ověřenou a oceněnou na mnoha papíráckých akcích, zde předváděl pan M. Kavalier. Trpělivě zde zájemcům ukazoval, jak z plochého papíru vzniká krásný třírozměrný model.

Každý papírový modelář jistě zná časopis ABC, i ten měl na Model Hobby svůj stánek. Doplněný již nezbytnými herními automaty, malým modelovým kolejištěm a buginou ABC jezdce Zd. Škvora o obsahu 120 ccm. Nechyběly ani soutěže a koneckonců ani to hlavní - papírové modely. Vitrína s několika vskutku historickými kousky však sama o sobě příliš nelákala, zaujal snad jen model Průmyslového paláce. Návštěvníci měli možnost objednat si nový sešit Století vystřihovánek 3. Ten bude jako nosný model obsahovat zámek Orlík, který vydal Albatros v roce 1982.

Nejblíže vchodu, jako minulý rok, se usídlila firma Betexa. Tento, dle vlastních slov, nejprve největší, později přední a dnes již jen výrobce papírových modelů, vystavoval např. model tahače Peterbilt v M 1:24. Tahač samotný má lákavý vzhled díky laku ve stylu arizonských skal, jak však bude modelář z papíru tvořit plastové díly, jimiž byl model osazen, to vskutku nevím. Další novinkou byl model zámku Hluboká. Je sice pravda, že je to již rok, co jsem tam byl naposledy, ale nevěřím tomu, že by zámek byl přetřen z bílé na šedou. Též cimbuří by si zasloužilo více než jen nakreslit. Zvláštností modelu je odklápěcí stěna umožňující nakouknout i do interiérů.

Papírové modely nabízela i další, ryze obchodní, firma - ModelEx. Lákala návštěvníky hlavně na modely polského vydavatelství GPM. Model nosné rakety Saturn 1B v M 1:132 od slovenského autora ing. J. Jakubča bylo možno zakoupit u stánku firmy Tisk Expres. Jeden ze dvou vystavovaných kusů, po osazení raketovým motorkem, absolvoval sedm startů bez většího poškození. Dále firma nabízela několik jednoduchých házedel. Již ne papírový model, jen vystřihovánku bylo možno získat u stánku Městské policie hl. m. Prahy - figurky policistů a policejní vůz. Již dávno vydané dva modely železničních staveb nabízela firma Malá železnice. Aby byl výčet úplný, nutno uvést i model Betlému Cyrila Čelouda v měřítku 1:1 - sestavený byl k vidění a nesestavený k zakoupení u stánku firmy ABF.