Den ABC v pražské zoo

ABC č. 14 přineslo svým čtenářům i volnou vstupenku do pražské zoo, kde byl na sobotu 21. července 2001 naplánován "Den ABC v pražské zoo". Nejen naplánován ale se i uskutečnil a to za výborného počasí. Kromě soutěží, vystoupení mima a divadla mohli návštěvníci shlédnout i vystoupení houslisty Jakuba Třasáka a hostem byl i hroznýš (královský ?). V soutěžích mohli děti i dospělí vyhrát různé leccosy od čokolády až po zájezd. Lehce kuriózní průběh měla soutěž v momentě, kdy moderátor na soutěžících vyzvídal jaké barvy mají jednotlivá písmena v logu Ábíčka. Až po prvé odpovědi si uvědomil, že má na hlavě kšiltovku. Byla s logem ABC J .

Pro mne hlavním bodem bylo uložení časové schránky ABC, která bude vyzdvižena v roce 2025, tedy téměř za čtvrtstoletí. Tato, vyrobena z nerezového plechu tloušťky 2 mm, byla ve tvaru krychle o délce hrany zhruba 50 cm. Vrchní strana byla opatřena kulatým vstupním otvorem s přírubou pro zašroubování. Otvor se však ukázal být vskutku "úzkým místem" celého zařízení, když odmítl propustit do útrob schránky panenku Barbie včetně obalu. Panenka si tedy musela vystoupit, krabice byla rozložena, obě vloženy do schránky a poté následoval opačný zákrok, totiž zabydlení Barbíny zpět do krabice. Jako ukázka hraček, s nimiž si hrají děti naší doby, byl do schránky propašován i jeden Pokémon J .

Čtenáři ABC měli již od ledna 2001 možnost zasílat do redakce své vzkazy pro přiští generaci. Kdo to nestihl, měl samozřejmě možnost učinit tak ještě v sobotu přímo na místě. Vzkazy i další vklady, které to umožňovaly, byly zataveny do folie a postupně vkládány do schránky. Jedním z těch, kterým se do "igelitu" (a ani do otvoru) nechtělo byl i sestavený model vysílače na Ještědu. Model autora L. Badalce sestavil špičkový modelář M. Kavalier - oba pánové se akce samozřejmě osobně zúčastnili.

Ze strany Ábíčka byla celá akce zajišťována osazenstvem redakce, která v současnosti čítá 9 osob. Jejich výčet najdete v tiráži ABC, zde za všechny uvádím šéfredaktorku ABC paní M. Volfovou, redaktorku vystřihovánek paní I. Kudrnovou a redaktora přes techniku pana Z. Ležáka, který je pachatelem celé záležitosti s časovou schránkou. Přítomni byli i zástupci Zoologické zahrady v Praze-Tróji, kteří zajistili i technickou pomoc při výrobě vhodného otvoru v matičce Zemi. Původně bylo sice uvažováno o umístění otvoru a následně i schránky v některém z výběhů. Největší šance připadly vlkům, ovšem vznikla obava, že by tato chytrá zvířata mohla schránku vyhrabat dříve než čestná delegace v roce 2025. Druhým negativem byla skutečnost, že by k uložení schránky vůbec nemuselo dojít, neboť vlci toho dne nedostali snídani J .

Vrátíme-li se k obsahu časové schránky, vložen byl též poslední ročník ABC, podpisový arch zúčastněných celebrit, hostů i návštěvníků a neupřesněné množství vzkazů sepisovaných ještě na poslední chvíli. Osobně jsem si dovolil vložit do schránky vzkaz do budoucna i s malou přílohou. S tou prostřední mám stejný datum narození.

vzkaz budoucím generacím        ABC číslo 12 z roku 1960        ABC číslo 1 ročník 65/66        ABC číslo 2 ročník 25        ABC číslo 1 ročník 37

Zhruba ve 14 hodin bylo ukončeno přijímání posledních vzkazů a zpráv a schránka byla přenesena na pódium divadelního jeviště v novém dětském koutku. Zde bylo za pomoci silikonu vzduchotěsně usazeno víko a po menším laborování byly nalezeny správné dvojice otvorů, takže víko mohlo být osmi šrouby přichyceno. Poté byla schránka čtyřmi muži donesena na místo činu a za zavěšena na lanech spuštěna do podzemí.

Zahazování hlínou zahájil autor nápadu a poté bylo nářadí předáváno dalším a dalším zájemcům. Takové zapálení lidí s lopatou se jen tak nevidí. Kdyby se to dozvěděl Metrostav, který jen kousek odtud kutá pokračování trasy C metra do Kobylis a na Prosek, určitě by řadu ze zúčastěných lanařil J . Protože pracovníci zoo počítali s větší schránkou, větší část vyházené hlíny odvezli a bylo proto nutno vyslat výpravu pro další materiál, který byl záhy dodán. Zhruba v 15 hodin byl pak navrch usazen kámen s pamětní cedulí informující o uložení časové schránky ABC.

Nyní tedy nezbývá než abych Vás pozval na do pražské zoo na vyzvednutí schránky. Přestože se celým programem neslo, že tomu tak bude za 25 let J , nevěřte tomu a přijďte již 21. července 2025. Již dnes si zařiďte dovolenou, neboť bude pondělí.
A dostavte se přesně na 14:00, lopáče, krumpaty, klíče a autogen sebou J !