Hvězdárna a planetárium Mikoláše Koperníka - Brno - Kraví hora
Miloš Drábek & Petr Balda

Hvězdárna a planetárium Mikoláše Koperníka - Brno - Kraví hora

Výstava papírových modelů kosmické techniky

Dne 10. 3. 2003 se na Hvězdárně a planetáriu Mikoláše Koperníka uskutečnilo vzpomínkové setkání s Vladimírem Remkem a jeho hosty u příležitosti 25. výročí letu našeho kosmonauta do vesmíru. Kromě Vladimíra Remka se setkání zúčastnil i jeho náhradník Oldřich Pelčák, který se připravoval pro let do vesmíru současně s ním, ale bohužel nikdy do vesmíru neletěl. Dalšími významnými hosty byli další čtyři kosmonauti, kteří měli tu možnost a do kosmu letěli. Byl mezi nimi A. A. Gubarev, velitel a druhý člen posádky Sojuzu 28, se kterým letěl do kosmu Vladimír Remek. Brněnskou hvězdárnu dále poctili svou návštěvou V. I. Sevasťjanov (do kosmu letěl dvakrát na lodích Sojuz 9 a Sojuz 18 a strávil v kosmu celkem 81 dní) a V. I. Tokarev (do kosmu se podíval zatím jednou a to při letu raketoplánu STS-96 Discovery v roce 1999, a který se v krátké má začít připravovat pro let k mezinárodní kosmické stanici jako člen osmé stálé posádky ISS). Posledním, pátým kosmonautem byl první slovenský kosmonaut Ivan Bella, který se do vesmíru vypravil v roce 1999 s kosmickou lodí Sojuz TM-29.

Setkání bylo zahájeno tiskovou konferencí symbolicky ve 14:45, tedy přesně v čase, kdy před 25 lety přistála návratová kabina Sojuzu 28 zpět na Zemi. Večer se pak uskutečnila beseda se všemi hosty, kterou moderoval Jiří Grygar. Na závěr obdrželi všichni návštěvníci sálu brněnské hvězdárny kartičku s podpisy Vladimíra Remka a všech jeho hostů.

Celé setkání bylo doprovázeno výstavou dokumentů z letu Sojuzu 28, které zapůjčilo Memoriální muzeum kosmonautiky v Moskvě a dále výstavou papírových modelů kosmické techniky, kterou po dohodě s brněnskou hvězdárnou připravili Petr Balda a Miloš Drábek. Vystaveno bylo celkem 18 modelů postihujících významné milníky sovětské a ruské kosmonautiky. Součástí výstavy byl model Sojuzu 28 na startovní rampě (model pro výstavu zapůjčil Michal Kavalier), s nímž do kosmu odstartoval právě Vladimír Remek. Další model, který se vztahoval k letu Vladimíra Remka byl model orbitální stanice Saljut 6 (včetně interiéru) na jejíž palubě V. Remek po dobu 7 dní pracoval na různých vědeckých experimentech.

Výstavka papírových modelů v prostorách hvězdárny zůstala jako upoutávka na "velkou" výstavu papírových modelů kosmické techniky, která se ve foyeru Hvězdárny a planetária Mikoláše Koperníka v Brně na Kraví hoře uskuteční ve dnech 7. 4.  – 30. 5. 2003 a bude zachycovat průřez celou historií kosmonautiky od jejích počátků až do současnosti a k vidění bude celkem na 85 modelů.


autor: M. Drábek, 2003-01-22

Putovní výstava papírových modelů kosmické techniky tedy pokračuje ve svém úspěšném tažení. Vřele Vám doporučuji její návštěvu dokud je našinci přístupná. Cílem obou "pachatelů" výstavy totiž je propracovat se až do Kennedy Space Center na mysu Canaveral .