Několik postřehů z Model Hobby 2001

Rok se s rokem sešel (To je ale hloupý obrat, že ? Roky se střídají a navíc určitě ne v září.) a Pražský výstavní areál opět hostil výstavu Model Hobby.
Byl jsem zvědav, jak se letos pořadatel vyrovná se stísněným prostorem, neboť veletrh byl i letos spojen s Podzimním veletrhem hraček, přičemž jasná dělicí linie nebyla ani letos patrná - hračky spíše vlevo, modely spíše vpravo. Tím, že byl poněkud zmenšen prostor vyhrazený pro létající modely došlo k rozprostření stánků a pohyb mezi nimi byl letos snadnější než loni. Možná již za tři roky někdo přijde na myšlenku letouny přesunout do jedné ze sousedních a samozřejmě volných hal. Přesto jsem byl opět překvapen, tentokráte profesionálním přístupem personálu. V pátek ráno vítaly návštěvníky čtyři zhruba stometrové fronty na vstupenky. Kdo správně provedl rekognoskaci terénu, zařadil se do té jediné z nich, která se u pokladny dělila ke dvěma okénkům a byla tedy časově o poznání kratší. Ovšem byl-li držitelem pozvánky, kterou chtěl u pokladny vyměnit za vstupenku, dostalo se mu odpovědi, že vyplnění své touhy se dočká u druhé pokladny, přičemž viditelné označení, která z pokladen tuto operaci provádí, nebylo nikde vyvěšeno. Při odmítnutí přesunu na konec jiné fronty mu bylo nejprve spíláno a poté vyhrožováno Policií! Domnívám se, že provozovatel areálu bude muset vyvinout ještě mnoho úsilí, aby se PVA stal opravdu důstojným veletržním prostorem; neustálé vyvěšování obrázků, jak by PVA měl vypadat v roce 2006 tomu asi moc nepomůže.

Umístění expozic firem zabývajících se papírovými modely zůstalo téměř shodné jako v minulém roce. I letos bylo nejvíce modelů k vidění v expozici "Papírový svět", kde vystavovaly firmy ERKOtyp, Mega Graphic, PK Graphica, Vimos a WDS. Prodávány byly modely zmíněných firem a dále vydavatelství MiGas a Toja. Ve vitríně lákal například hrad Rožmberk či zde neprodávaný zámek Orlík. Pokud jde o novinky, jež zde měly premiéru, byly jimi jen nové sady Miniboxů v M 1:300 ze série Letiště Slatina. Technologický bílý model Letiště byl však vystavován již na loňském Model Hobby a měl být původně v prodeji již o loňských Vánocích. PK Graphica vystavovala Škodu Fabia v barvách teamu Michl Motorsport, která však zatím není v prodeji.

Nedílnou součástí expozice byl již tradičně i živý exponát - modelář p. M. Kavalier , který jako všude, kde se objeví, udivoval návštěvníky svou šikovností. Ne každý znal jeho chloubu, nebo lépe chloubičku. Tou je model Zlaté uličky ze série pohlednic pražských staveb od arch. R. Vyškovského. Na modelu samotném jistě není nic tak zvláštního, kdyby to však byl originální model v původní velikosti a ne model sestavený z reklamního prospektu, kde byla pohlednice se Zlatou uličkou nafocena. Michal svůj modýlek původně vystavoval v roce 2000 v České Lípě, bohužel však na dalších akcích nebylo možno jej spatřit, neboť ho sežral papoušek. Tedy ten model. O dalším osudu papouška nemáme žádné zprávy. Michalovi se nechtělo do nové stavby, avšak přece jen se rozhodl a návštěvníci Model Hobby jen zírali.
Přestože po celý den ukázkově modelařil, máme zprávy, že mu to nestačilo a po příchodu domů rozbalil načiní a pokračoval v načaté práci.

Další velká expozice patřila firmě Betexa, která nově představila model terénního vozu Hummer v M 1:18. Jistě jste zaregistrovali, že totéž vozidlo vychází v ABC. Hummer od Betexy je však v civilní verzi. Pozorný návštěvník stánku si mohl všimnout i technologického modelu katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Oproti očekávání není zpracována formou skládacích pohlednic, jako například katedrála sv. Bartoloměje v Plzni.

Na veletrhu byl k vidění i stánek nového zdroje papírových modelů, zatím bezejmenného. Dle vlastních slov jde o "dvě úzce spolupracující firmy". Autoři Betexy pánové Navrátil a Bestr nabízeli modely letounů F4U-1D Corsair, Messerschmidt Bf-109F, Jakovlev Jak-1 a Kawasaki Ki-61, všechny M 1:32. Kromě letadel i model lodi USS Gambier Bay. Modely tohoto vydavatele by měly být k dostání všude tam, kde jsou k mání modely Betexy.

Stánek ABC byl i letos vybaven vitrínou s papírovými modely, mezi kterými bylo možno spatřit i v ABC právě vycházející Jihočeský vánoční betlém v kompletní sestavě. Kromě něj pak například i MPR či římskou válečnou loď Imperátor, která vyjde ve Století vystřihovánek 4. K vidění byl též kompletní model vysílače na Ještědu včetně vrcholu hory a horní stanice lanové dráhy. Na tento model by se povinně měli chodit dívat železniční a plastikoví modeláři, aby se na papírové modely přestali dívat s opovržením. Namísto buginy byl stánek ABC letos osazen malým motocyklem a dále vybaven nezbytnými videohrami. Za podívání tedy stálo alespoň modelové kolejiště.
Pracovníci redakce přítomní na stánku ABC se však vůbec nenudili, neboť stánek těsně sousedil s bazénem, který neustále křížily různé křižníky, ponořovaly se v něm ponorky a veslovaly veslice. Netradičním plavidlem byla maketa kachny. Ano, čtete dobře, obyčejná kachna, samec a samička téměř k nerozeznání od živých, akorát že ve verzi RC model (chtěl bych vidět reakci rybářů :-) ). Přesto však kachna nebyla pro ABC tou hlavní atrakcí, ta přišla až v okamžiku, kdy z bazénu začala unikat voda. Nebyla to sice tak živelná potopa jako loni, nicméně čvachtalo to pěkně a stánek pravidelně navštěvoval maník s vysavačem. Ovšem kdoví, nešlo-li o reklamní tah prodejce vysavačů :-).