DART s.r.o.
Itea s.r.o.

pořádají ve dnech
26. - 29. 9. 2002
v prostorách Pražského výstavního areálu v Praze - Letňanech

11. modelářský a hobby veletrh Model Hobby 2002

a
14. veletrh hraček

 

A jak to dopadlo

názory 2002-10-02

Veletrh Model Hobby byl, již tradičně, spojen s veletrhem hraček. Letos však organizátoři konečně dostali rozum (Nebo naopak? Každý veletrh má totiž jiného organizátora.) a umístili expozice do dvou různých hal. Rozhodně tím zvýšili průchodnost i když lidí bylo i tak všude dost a dost. Bohužel však celá akce trpěla nectností mnoha jiných akcí a tou je hlučnost. Značná část vystavovatelů se zřejmě domnívala, že čím více bude slyšet, tím více u ní bude návštěvníků. Docela by mne zajímal názor hygienika a zdravotníka na dvouhodinový pobyt malých dětí v takovém prostředí. Aby toho nebylo málo, partnerem akce bylo, podobně jako na akci Kopřivnice 2002, jedno z rádií, které to, že musí být slyšet, má přirozeně za svůj podnikatelský cíl. Sídlilo v zábavním koutku, kde se počítalo se zvýšeným výskytem dětí, to mu však nebránilo v tom, být nejhlasitější. Zábavní koutek nesl, kdovíproč, název Zábavný, což však opravdu nebyl.

Pokud jde o stánky výrobců papírových modelů, bylo možno je najít v obou halách, tedy na obou veletrzích. Nevím, zda jsem jediný, kdo v tom má zmatek. Na veletrhu modelů byly k vidění pouťové hlouposti, firma 5P (špičkové systémy pro PC řízení modelového kolejiště) sídlila na veletrhu hraček. Papírový nadšenec musel tedy stejně projít obě haly.

Nejširší nabídku papírových modelů měl, již tradičně, stánek firmy ERKOtyp. K zakoupení zde byly modely ze zdrojů (abecedně): Albatros, Duha, ERKOtyp, MegaGraphic, MiGas, PKAA, PK Graphica, Toja, Vimos, WDS a určitě alespoň jedna, kterou jsem zapomněl. Stánek byl bohužel umístěn přímo proti stanovišti již zmíněného rádia a osazenstvo upřímně lituji. Novinkou byl model firmy Vimos, která připravila model soutežního kamionu Tatra 815 4x4 Dakar 2002 v barvách teamu BR Petrobras Lubrax. Model o rozsahu 5 listů A4 obsahuje na 450 dílů, má sklopnou kabinu, zatáčecí kola. Vystavován byl též model lodi Bismarck autora L. Badalce, ovšem je otázka, nakolik o něj bude zájem s ohledem na současný zájem o model téže lodi polské firmy GPM. Stánek opět zdobil živý exponát, špičkový modelář pan Michal Kavalier.
Firma MegaGraphic vystavovala v rámci stánku ERKOtypu model Halftracku, který však zatím nebude vydán.

Druhým největším stánkem byla expozice firmy Betexa, která však nenabízí jen papírové modely ale i různý puzzle či hry. Firma Betexa představla premiérově model poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Ne, nejde o Zelenou Horu, na které působili Černí baroni; ta se nachází u Nepomuka, stojí na ní raně barokní zámek a gotický kostel a její jméno nese známý falsifikát dvou pánů s podivnými ženskými příjmeními - Zelenohorský rukopis V. Hanky a V. Lindy. Zelená Hora, o níž bude řeč, se nachází ve Žďáře nad Sázavou a stojí na ní již zmíněný poutní kostel, zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. O přípravě tohoto modelu jsem se dozvěděl v květnu na Knižním veletrhu a bylo mi líto, že má být zpracována pouze samotná stavba kostela bez ambitů, které tvoří nedílnou součást tohoto skvostného, barokně gotického, díla proslulého architekta Jana Blažeje Santiniho. Bylo mi zcela jasné, že vystřihovánka obsahující kompletní ambity i s plochou, na které je v současnosti hřbitov, avšak uvažuje se o navrácení její původní parkové podoby, by při zachování měřítka byla značně rozsáhlá. Navrhl jsem proto jednomu ze zástupců výrobce (pánové Bělka a Bednář jistě prominou, neustále si je totiž pletu ), že by bylo možno vyrobit jen jednu pětinu ambitů s tím, že vážný zájemce si zbylé identické díly vyrobí sám. Model byl nakonce opravdu zrealizován podle mého návrhu, proto POZOR !, model neobsahuje vše, co je vidno na obálce, což výrobce netají. Obsah sešitu je patrný na dalším obrázku. Vlastní stavba kostela je tedy obsažena na šesti listech, přičemž další čtyři listy zabírá ona pětina ambitů. Zájemce o stavbu kompletu však musí provést nakopírování předem a rovnou pětkrát (díly ke zkopírování jsou náskládány do formátu A3, takže nestandardní formát Betexy nevadí), protože tyto díly jsou na rubu listů s díly kostela. Nemusí to každý z vás považovat za ideální, avšak kdo o ambity nemá zájem, nekupuje papír navíc a naopak zájemce o kompletní stavbu má možnost její realizace.

Firma PK Graphica nabízela letos své výrobky samostatně. Jako novinku představila model soupravy nákladního vozu Mercedes Actros s přívěsem. Obě vozidla jsou v provedení valník s plachtovou nástavbou. Přesný název automobilu zní Mercedes Benz Actros 2523, valník pak nese označení TVL 18.02. Model v elegantní černé barvě nese reklamu firmy PANAV, a.s. Rozsahu modelu v mněřítku 1:32 je 12 listů A4. Autory modelu jsou Petr Knotek a Josef Dojčar.

Z českých výrobců, které bylo možno loni na akci najít, se letošního veletrhu nezúčastnila firma Parodia, některé její modely byly k zakoupení na stánku Betexy. Dále nebyl k vidění stánek vydavatelství Ringier, potažmo časopisu ABC. Zaslechl jsem názor, že ABC pokračuje v odluce od papírových modelů, osobně doufám, že tomu tak není.

Kromě českých výrobců byl v hale s hračkami umístěn i stánek zahraničního výrobce papírových modelů. Jaké zahraničí že jste to tipovali? Ne, nešlo o Slovensko, přestože i slovenské modely bylo v minulosti na veletrhu možno shlédnout a zakoupit. Návštěva přijela z trochu větší dáli a výhodu měl ten, kdo si pamatuje, že tramvaj není ta ale ten. Mladší možná nechápou, starším by se mělo rozsvítit. Přesto prozradím - Sankt Petěrburg. Pravda, v době, kdy jsme my, pamětníci (hrůza, jak to letí) "bydláli na nadráží i každyje útro jéchali čérez križovátku" se jmenoval jinak (za ještě starších pamětníků to byl pro změnu zase současný název...). Cílovou, respektive zdrojovou, zemí je tedy Rusko. Taky bych se lekl, když si vybavím tehdejší tamější výrobky (Víte, kdy jsem si na typicky nedobře vylisovanou plastickou hmotu vzpomněl? Při zakoupení motorku ze současného Merkura právě na Model Hobby.). Jenže tady byly nejprve vidět jejich výrobky a až poté bylo lze zjistit původ.
K vidění byly desítky modýlků tanků, stavebních strojů, vrtulníků, plachetnic, automoblů i staveb. Dále domečky s panáčky, karnevalové masky, prostě všehochuť. Současný výrobní program čítá zhruba 70 ks a můžete si jej prohlédnout na webu firmy Umnaja Bumaga, což lze přeložit jako "moudrý" či "chytrý papír". Podle mého soudu dobře zvládnutá kresba, perfektně vymyšlený obal. Samé plus, až je to podezřelé, co? Čekáte nějaký háček? No dobrá, byl tam. Vše totiž bylo ve stylu "bez nůžek a lepidla". Tedy žádné modely ale pouhé skládačky pro děti, už vidím, jak ohrnujete nos. Ale vydržte ještě chvilku, mladší bráška si chce taky stavět... Sestavil jsem ucelenou informaci včetně fotografií.

Na veletrhu bylo možno zakoupit i modely několika polských vydavatelů. Na dost procent shodnou nabídku bylo možno nalézt na stáncích několika Modelexů - kdo se v nich má k čertu vyznat?

autor: M. Gabriel