Da
služební železniční vůz ČD (ČSD)

služební vůz řady Da english

Služební železniční vůz řady Da
Dvounápravový železniční vůz určený pro nákladní dopravu. Vybaven nástupní plošinou, oddílem vlakvedoucího a zavazadlovým prostorem. Určen pro vnitrostátní přepravu do rychlosti 80 km/hod. Rám vozu ocelový svařovaný.

Vůz byl vyráběn v mnoha různých variantách, pro ilustraci vůz Ds vyráběný v letech 1948-1950 či vůz Ds vyráběný v letech 1955-1957. Během používání byl i různě označován - změny prováděny podle výbavy a dle právě platných železničních předpisů.


Model služebního železničního vozu řady Da je druhým autorovým modelem vydaným v ABC (první je diesel. loko. řady 742 - ABC 2/47). Oba modely jsou zkonstruovány v měřítku H0, tedy 1:87. Autor své modely tvoří na PC.

Model znázorňuje vůz DKV Olomouc ve stavu v roce 2001, přičemž je vynechán komín lokálního topení. Při vydání modelu v ABC 13/47 došlo k chybě, kdy chyběly některé díly; ty byly dotišztěny v ABC 15/47. Sestavený model možno osadit na kolejivo H0.

Model je k dispozici volně ke stažení na webu autora. Jde o dva soubory PDF a textový návod ve formátu DOC. Dispozice dílů na listech neopovídá rozložení vydání v ABC.

Informace o další tvorbě a model ke stažení naleznete na webu autora.
Da
A service carriage ČD (ČSD - Czech railways)

service carriage of type line Da

A paper model of the service carriage Da is the 2nd author's model published in ABC magazine (first is a diesel engine of type line 742 - ABC 2/47). Both models have been created in scale H0, ie. 1:87. The author has designed his models on the PC.

The model represents a carriage of DKV Olomouc in a condition of 2001, only a local heating funnel has been omitted. Some mistake occurred in time of issuing of the model in the ABC no. 13/47: some parts were missing. The were reprinted in the ABC no. 15/47. An assembled model can be put to the H0 model railways.

The model is available for downloading at the : author's web site. There are 2 PDF-files and the instructions in the DOC format. The parts' layout on the sheets doesn't correspond to the ABC issuing.

An information about other works and the model for downloading: see the author's web site.