Noviny

2004-04+05+06


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-29
Oznámení o prodloužení výstavy papírových modelů kosmické techniky na zlínské hvězdárně.

Pro ty kteří doposud nestihli navštívit zlínskou hvězdárnu máme dobrou zprávu. Výstava papírových modelů kosmické techniky se po dohodě se Zlínskou astronomickou společností provozující novou zlínskou hvězdárnu prodlužuje až do 28. 10. 2004. Při akci zlínský kulový blesk, kdy v sobotu 19. 6. 2004 proběhlo stěhování výstavy z hlavního sálu do nových prostor knihovny v budově hvězdárny byla výstava doplněna o nových pět modelů, mezi nimiž určitě zaujme nejnovější model pana Ladislava Badalce. Jedná se o velmi detailně propracovaný model marsovského vozítka Spirit, které v současné době ještě brázdí povrch planety Mars. Model vozítka Spirit je zpracován v měřítku 1:16 a vyjde na stránkách časopisu ABC č. 14.

M. Drábek, P. Balda, 2004-06-21

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-29
Zemědělská technika je zajímavým tématem nejen v souvislosti s právě probíhající výstavou Papírové léto. V poslední době jsou nově v prodeji modely J. Boušky v M 1:32, bohužel kreslené ručně. Na akci v Praze Chodově vystavoval celou sbírku svých modelů, konkurencí mu byl model kombajnu Fortschritt E 514 M. Kružíka. K vidění byl samozřejmě i původní model kombajn Fortschritt E 512 z ŠOKující dílny autorské dvojice V. Šorel, Fr. Kobík, který vyšel před úžasnými 33i lety v ABC č. 23 ročník 15 a který co nevidět vyjde v ABC (doufejme) v reedici. Nechyběly ani kombajny Class Jaguar M. Weinera ze série Minibox v M 1:100.

O tom, že toto téma nenechává chladnými ani modeláře v zahraničí vás přesvědčí například J. Buchholz na svém webu (nebo přímo na stránce s fotografiemi svých papírových modelů).

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-18
ABC číslo 13 přineslo rychlou opravu pro model vozu F1 Arrows A21 z minulého čísla. Jedná se o díly č. 1 a 3, které byly zasaženy zapomenutým logem ABC. Dle slov redaktorky ABC se chyba stala ve fázi zpracování na straně vydavatele.
Znovu publikované díly nemohly být logicky vytištěny ve správné barvě modelu - oranžové, ale bylo nutno vydat je v nepovedené červené, aby ladily se základem vozu. Jak se to povedlo posuďte sami. Z množiny výtisků, které jsem zakoupil jsou nové díly průměrně světlejší... Protože 100% shodu nelze zajistit, nestálo by za zvážení vytisknout k dílům 1 a 3 alespoň ještě díl 2? Aby barevná nesourodost byla alespoň symetrická a nejvíce viditelná příď vozu byla v jedné barvě?
Znovuvydán byl i nepostižený díl 48, což jistě není závada, nebyl však opraven díly 38, postižený chybou vzniklou při převodu křivek - písmeno "O" ve slově EUROBET. (Pokud ho na obrázku nevidíte, vidíte správně. Je tam, ale pouze s obrysem, bez výplně.) Model šířený již dva roky v podobě výtisku z laserové tiskárny má uvedený díl v pořádku.
A aby to bylo úplně všechno, byla oprava vydána na rubu jiné vystřihovánky...

Novinkou v ABC je model Eiffelova věž autora V. Jančaty. Model bez uvedení měřítka má rozsah 1,0 listu A4. Počítačová kresba, žádný velký odvaz. Co je ale bomba, to je návod na model, respektive jeho obrazová část. Jednak nestandardně nezachycuje celý model, ale pouze jeho vrchní, nejsložitější část - třetí patro. První a druhé patro zcela chybí...
Co však zaujme více je fakt, že polokresba je ručním náčrtkem!

Na ploše 2,0 listů pokračuje dílo arch. R. Vyškovského dům z 1. poloviny 19. století v měřítku 1:20. Zde si můžete sestavit jídelní stůl, židli a sekretář.

Opakovaným modelem čísla je cisterna na mléko autorské dvojice P. Blecha a R. Vyškovský. Model znázorňující nákladní vůz Škoda 706 není zpracován v konkrétním měřítku, rozsah téměř 1,0 listu A4. Původní modelu vyšel v ABC č. 7 r. 16, opakované vydání je mírně zvětšeno. Upravovatel modelu se tentokráte rozumně zdržel zásahů do kresby modelu.
Tisk modelu se velmi zdařil, avšak barevnost neodpovídá originálnímu vydání (což také nikdo nečekal...). Původní model má pěknou světle modrou, nový je více do šedé. Co je více podobné záměru autorů je zřejmé z doprovodné fotografie, na které je zachycen model z archivu autora (není však uvedeno kterého ). V textu návodu zůstaly nezměněny historické souvislosti - kdo z dnešních školáků ví co je krejon?
Na rubu modelu je umístěna již zmíněná oprava vozu F1 Arrows.


Do příštího ABC je (opět ) avizován model letounu Avia B 534, Spirit - rover z Marsu v měřítku 1:16 a pokračování soubor dům z 1. poloviny 19. století.

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-18
Zítra, tedy dne 2004-06-19, bude možno v Zemědělském muzeu v PRaze zakoupit papírové modely z nabídky firmy MiGas. Prodejní den se koná v rámci akce Den ABC. Jedná se o vcelku dobře utajenou akci, neboť i v samotném Ábíčku je napsáno pouze tolik, že se koná na výstavě Papírové léto v Národním zemědělském muzeu v Praze setkání příznivců ábíčka. Přijďte si s námi zasou... atd. Ani slovo o tom, kdo vlastně Papírové léto pořádá. Že by se ABC stydělo za to, že to není ono ale v podstatě jednotlivec? Nu což, nezbývá tedy nadšenci Josefu Kropáčkovi vzdát hold alespoň takto skromně, na webu, který nikdo nečte. (Podrobnější info zpracuji za domácí úkol do příště...) Možná si malou pochvalu zaslouží i CPM, které je spolupořadatelem a Pepovi pomohlo, přestože u spolku, který si klade za cíl popularizaci papírového modelářství bych to považoval spíše za povinnost než za zásluhu...

No nic, doufejme jen, že se těch šestnáct příznivců ábíčka do muzea vejde...

P.S. pro management CPM:
na webu PIS lze najít tuto informaci:
Papírové léto. Historické vystřihovánky modelů zemědělské techniky - Klub modelářů ČR. Od 15. 6. do 26. 9.

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-18
Firma PK Graphica v brzké době nabídne nový model vozu Mini Cooper Rally Monte Carlo 1964. Model je vytvořen v netradičním měřítku 1:16, rozsah modelu je 5 listů formátu menší A4. Autorem modelu je P. Knotek.

Na rozdíl od jiných firem budeme tento model nabízet až v okamžiku, kdy jej budeme mít opravdu na skladě. A samozřejmě pod správným názvem.
Zatím si můžete nastudovat něco o předloze modelu, vozu Mini Cooper, popřípadě přímo o jeho účasti na Rally Monte Carlo 1964

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-10
Pomalu přestávám stíhat zpracovávat informace o nových i recyklovaných modelech firmy Parodia.
Stavitelé modelů vojenské techniky určitě uvítají dva modely tanků: neměcký Panzer V Panther F a americký Sherman M4A3E2 Jumbo. Každý z modelů je prodejný samostatně, oba v měřítku 1:35. Panther má rozsah 3,3, Sherman pak 3,0 listu formátu 240 x 215 mm.
Značná část dílů modelu Panther F je použita z již vydaného modelu tanku PzKpfw V Ausf. G Panther

Pro příznivce civilní techniky je k dispozici sešit obsahující tři modely soutěžních vozů: Lamborghini Countach, Chevrolet Corvette a Ford Focus. Vše opět v měřítku 1:35, celkový rozsah modelů činí 3,0 lsitu formátu 240 x 215 mm.
Komu se zdají názvy předloh poněkud povědomé, má pravdu. Modely vozů Lamborghini Countach, Chevrolet Corvette již byly vydány v sešitě obsahujícím kromě těchto dvou vozů ještě model čerpací stanice. Byly přebarveny do podoby soutěžních vozů (reklamy, startovní čísla, původní barvy zachovány), sem tam změna grafického zpracování, malé změny v návodových kresbách, konstrukční úpravy v oblasti napojení karoserie na podvozek.

Přestože se u modelů Parodie lze stále nalézt úlety typu nesymetrická symetrie a vytknout se dá i náskládání dílů velmi těsně k okraji stránky (u Pantheru F díly pásů postiženy ohnutím), domnívám se, že se vydavateli výtečně daří zaplňovat mezeru na trhu papírových modelů. Modely Parodie jsou svou složitostí i cenou vhodné pro začínající či méně zkušené modeláře (pomiňme zde tanky v 1:35 ). Máte někdo bližší zkušenosti se sestavitelností těchto modelů?

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-08
ABC číslo 12 obsahuje dokončení modelu letounu Vickers Wellington Mk I.c v M 1:72. Model autorské dvojice P. Skokan a M. Antonický byl již vydán v ABC č. 23 roč. 37. A vcelku. Rozsah druhé části činí 0,7 listu A4.
Redaktorka ABC paní I. Kudrnová na tomto webu podala vysvětlení záměny modelu Wellingtona a Avie (Avia se trochu nehodila k tématu čísla - Vylodění). V ABC však ani slůvko.

Model vozu F1 Arrows A21 je uveden titulkem novinka abc. Co na tom, že je již téměř dva roky v prodeji. Tedy kdo ho chtěl, již jej dávno má, dokonce je dostupný ve dvou verzích. V ABC jde prostě o novinku. Autorem modelu v tradičním měřítku 1:24 je P. Špinler, připsán je I. Zervan (zřejmě má na svědomí textovou část návodu - ty jsou autorovou slabinou).
Model je shodný s tím, který je v prodeji ve verzi tištěné na laserové tiskárně, avšak nikoli zcela. Byla upravena návodová kresba, v oblasti řezu koly možná až nečekaně novátorsky... Byly přidány druhé díly 34 a 35 (malé černé trojúhelníčky - části difuzoru) - přidaný díl 35 není popsán číslem. Původní model je neobsahuje, první částí dílů se z rubu zabarvovaly černě. Dále byla provedena změna umístění střihu pro zadní osu a do vystřihovánky byl umístěn tvar deflektorů. Několik malých změn v umístění popisků či šipek (např. u dílů 43, 46 zřejmě proběhlo přesunutí mimo viditelnou zónu...) a logicky přidáno logo ABC. A ne jen jedno! Ábíčko není žádný troškař a proto dostáváme bonus v podobě druhého loga. Co na tom, že je umístěno přes díly 1 a 3?
Netuším, zda chyba je na straně autora či vydavatele (respektive grafického studia). Zřejmě však bude na místě, abych se omluvil grafičce vydavatele za to, že jsem jí podezříval z neúmyslně úmyslného nekvalitního zpracování vystřihovánky vozu McLaren MP 4/15. Jak vidno na Arrowsu, převody vektorových objektů do rastru (tak se totiž tisknou modely v ABC; znalí - žasněte!) se Ábíčku daří stále stejně - písmeno "O" ve slově EUROBET na dílu 38. Pokud ho na obrázku nevidíte, vidíte správně. Je tam, ale pouze s obrysem, bez výplně. Na druhé straně (díl 40) je v pořádku.
Pokud jde o barevné podání, i zde Ábíčko nezklamalo a přichází s inovací. Původní model je v oranžové barvě, předpokládám, že oranžový je i originál vozu. Už jen kvůli reklamnímu nápisu Orange tedy vypadá dost podivně, jestliže model v ABC vyšel červený. Zkoušel jsem pořídit obrázek původního a ábíčkova modelu pro ilustraci rozdílu barevnosti, leč můj skenner se rozhodl obě barvy podávat naprosto shodně a tedy si barvy porovnejte sami. Napadla mne sice divoká myšlenka, zda náhodou model do ABC nebyl skenován, ale to už by bylo trochu moc...
Ale vraťmě se k barvám - díly kokpitu 23 jsou u původního modelu opatřeny kresbou, která je v ABC téměř zalita černí a není téměř postřehnutelná. Podobně dopadly drážky v pláštích kol. (Můj skener zde opět zklamal.)

Poslední model aktuálního čísla uvedu trchu zmateně: oddíl 1, soubor a, soubor b... Tušíte? Ne, nejde o MPR (ta vyjde v samostatné knize, jak již uvedeno). Přesto však jde o dílo z dílny arch. R. Vyškovského. Tentokráte se vrhl na rozsáhlý soubor modelů, jež dostal název dům z 1. poloviny 19. století. V měřítku 1:20 má znázorňovat interiéry obytného městského domu z uvedeného období. V úvodu je zmíněn rozměr 740 x 273 mm a autor se chystá na další patro, respektive ho láká přízemí, kde by se měla vyskytovat provozovna drobného živnostníka.
Na ploše 1,2 listu dnes dostáváme židle, křesílka a trochu nádobí. Plocha není zdaleka využita tak, jak jsem u autora zvyklí. Na vině je možná i fakt, že autor opakující se díly kreslí jen jednou, poté jsou počítačově naklonovány. Zkusím zjistit, kdo měl na starost efektivní využití orné půdy...

Přebal ABC tvoří Pexeso Sluníčko se čtrnácti dvojicemi karet.


Mohu-li se zastavit u ostatního obsahu ABC, uvnitř najdete všivý, tedy pardon, všitý plakát. Dle textu na straně 3: ... vám ze zdi udělá buď okno... s Harry Potterem nebo dveře... kouzelná Hermiona. No to jsou mi vyhlídky. Hlavně se pak nepokoušejte oním oknem vyklánět... Osobně se raději vrhám na vkládanou přílohu s ceníkem firmy Game shop, zvláště pak na vynikající akční nabídku PC hry Singles - simulátoru milostných vztahů. Nebo stahů? No nic, jdu si koupit Sluníčko...


Do dalšího čísla ABC jsou hlášeny modely: Eiffelova věž - jednoduchý model V. Jančaty, cisterna pro rozvoz mléka R. Vyškovského a P. Blechy (pod názvem Škoda 706 vyšlo v ABC č. 7 roč. 16) a pokračování seriálu dům z 1. poloviny 19. století R. Vyškovského.

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-06
Již jste vydýchali poslední bláznivinu Pepy Kropáčka? Chcete další dávku? Budiž. Protože čert a Pepa nikdy nespí, připravil pro Vás za bezesných nocí (ve spolupráci s CPM) nevídanou výstavu papírových modelů nazvanou

Papírové léto 2004

Jedná se o výstavu 2D i 3D modelů, tedy slepených i neslepených. Celkový počet exponátů má dosahovat čísla 1000, nicméně jde pouze o zprostředkovanou informaci pachatele a po špatných zkušenostech s Pepovými počty za číslo neručím. Nejlepší možná bude, když si jej sami ověříte...
Rád se pochlubím, že mezi vystavenými exponáty je též několik desítek kousků z mého archivu, kterýmžto počtem jsem předstihl kolegu StF, dalšího to člena tajné lóže sběratelů papírových modelů.
Každopádně doufám, že si tuto jedinečnou výstavu nenecháte ujít, neboť v jejím průběhu budete mít též možnost zakoupení papírových modelů (bližší info bude zveřejněno později).

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-06
Další informace o novém modelu - tentokráte i nově vydaném. Je jím letoun Jana Kašpara z roku 1910 Bleriot XI v měřítku 1:50 autora L. Badalce.
Model je nyní k dispozici i v našem e-shopu

jdi nahoru jdi dolů 2004-06-04
Dnes přínáším novou informaci o starém modelu. Již v roce 1973 byl vydán model státního zámku Benešov nad Ploučnicí v měřítku 1:100. O tomto modelu jsem dlouho nevěděl, do archivu jsem jej zařadil díky kolegyni sběratelce Jitce F. Model je nyní k dispozici i v našem e-shopu.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-25
Protože je květen, přišla s papírovým modelem i Duha. Nový model ztvárňuje známou rakouskou poutní bazilku Mariazell. Model má rozsah 9,0 listu formátu A4, klasicky bez uvedení měřítka. Autor O. Beihammer se nerozhodl postoupit pokud jde o náročnost konstrukce modelu či detailnost kresby, proto nečekejte žádný zázrak vybočující z dosavadní produkce. Nový model s půdorysem o rozměrech cca 345 x 205 mm tak zaujme hlavně díky atraktivitě své předlohy. Zato si jej můžete řádně nasměrovat dle světových stran (vyznačeno v půdorysu).

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-25
Firma Betexa uvedla na trh nový model - Hláska v Roudnici nad Labem. Model středověké strážní věže má rozsah 1,6 listu formátu Betexy, měřítko 1:150. Je uváděn jako jednoduchá papírová vystřihovánka - obsahuje 18 číslovaných dílů.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-25
ABC číslo 11 nepřineslo zbrusu nový papírový model v královském měřítku 1:32 jak je avizováno v ZCPM 2004/01 a jímž měl být i v ABC č. 10 avizovaný letoun Avia B 534. Namísto toho zde naleznete část letounu Vickers Wellington Mk I.c v M 1:72. Model autorské dvojice P. Skokan a M. Antonický byl již vydán v ABC č. 23 roč. 37. A vcelku.

Dalším modelem aktuálního Ábíčka je pokračování modelu traktoru Massey Ferguson 8140 na ploše 2,0 listu A4. Autorem modelu v měřítku 1:32 je M. Čihák. Model je osazen snímatelnou kabinou a doplněn 2D figurkou. Netuším však, zda je to řidič vozidla a zda vám po slepení bude fungovat - má totiž obě ruce v kapsách.

Reprízovaným modelem aktuálního čísla ABC je pokladnička Zvonička autora M. Hlaváče. Protože je označen novinka abc, nutno původní vydání hledat mimo ABC. Takže uvedené byly poprvé vydáno v časopise Zenit (číslo 6 roč. 98-99). Aby toho nebylo málo, vyšlo i v časopise Fifík (číslo 1 roč. 90-91). Doufám, že brzy budu moci do těchto seznamů uvádět i Ohníček...

Nevím, jaký papír ABC momentálně používá, ale začíná docházet k tomu, že je skrz něj vidět tisk rubové strany. A to nejen v bílé barvě - např. v nejednolité šedi dílů 41 modelu traktoru jsou vidět pruhy od komiksu Moulisona, ve žluti pokladničky čáry od dílů letounu (ten je na rubu, to jsem vám neřekl?).
Ještě před prvním přečtením časopisu požádejte někoho se silnou povahou, ať Vám k sobě slepí strany 14 a 15 a nechtějte vědět proč... Na třetí stranu obálky se také raději nedívejte... Přijímám sázky, zda komiks svou délkou překoná Colbyho...


Pro ABC číslo 12 jsou avizovány modely: F1 Arrows A21 - hádejte od koho, zahájení seriálu dobových pokjíčků od arch. Vyškovského a dokončení modelu Vickers Wellington Mk I.c. Tedy pokud zase nedojde ke změně...
Každopádně si hleďte příští ABC včas zamluvit. Ne, nebojte se že by bylo vyprodáno kvůli modelu formule, vždyť ten je již rok a půl na trhu... Do ABC č. 12 je však avizován i plakát Harryho P(l)ottera. Plakát má být oboustranný a na jedné straně chudák Harry vypadá jako holka. Ale jeho jméno tam je, tak kdo se v tom má vyznat...

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-23
Firma Parodia uvedla na trh nové modely, které tentokráte potěší hlavně příznivce armády. Prvním je sešit obsahující modely ruského tanku KV-1 a německého vozidla Horch. Oba v měřítku 1:35, rozsah celkem 3,5 listu formátu 240 x 215 mm.

Další sešit s názvem Tanky přináší hned 7 modelů: KV-1, T-37/76, Panzer IV F, Matilda Mk.II, Cromwell Mk.IV, Panzer III H a LT-38 G. Modely jsou zpracovány v měřítku 1:87, v tomtéž vyšlo několik modelů vojenské techniky i v ABC... Rozsah modelů v sešitu Parodie činí zhruba 2,7 listu.

Třetí sešit nese název Letadla a obsahuje 7 modelů letounů II. světové války: North American P-51 Mustang, Supermarine Spitfire, Focke-Wulf Fw 190, Messerschmitt Bf 109, Junkers Ju 87 Stuka, Iljušin Il-2 Sturmovik a Jakovlev Jak-1. Modely jsou v měřítku 1:87, celkový rozsah 2,8 listu.

Poslední novinkou je sešit s modelem tahače Volvo FH 12 s návěsem na přepravu kontejnerů (krátká jednoosá verze). Ze sešitu lze sestavit i dva kontejnery. Měřítko modelu 1:48, rozsah 3,2 listu.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-23
Zpravodaj CPM 2004/01 se objevil v kaslíku hned druhý den po mém postesku, tedy 20. května. Hned v úvodním slovu redakce je uvedeno, že Na titulní straně ZCPM je uvedeno, že vychází nepravidelně podle časového rozložení akcí. Škoda, že zrovínka v době vydání tohoto čísla žádná akce nebyla. Kdysi bývalo zvykem synchonizovat vydávání ZCPM s papíráckými akcemi, takže zúčastnivší se členové obdrželi ZCPM na akci, čímž docházelo k úspoře nákladů na poštovné. Třeba již má CPM financí dostatek... Každopádně se budu těšit na slíbené termíny vydání dalších ZCPM 2004/02 - půle července, 2004/03 polovina září a 2004/04 2. polovina prosince. Nikde není uvedeno kterého roku.

Pokud jde o obsah ZCPM 2004/01, necelých deset stránek zaplácnuto tabulkami s výsledky soutěží. Nikomu to nerebu, mne to nebere. Ovšem když už jsem se to přelétal očima, docela rád bych zvěděl něco bližšího o modelech Caterpillar 1406 (správně 140 G), Jeep Willis, Jaguár R1. Z nákladních vozů mne zajímá Renaul Magnum či Peterbild. Dále projevuji vážný sběratelský zájem o mně dosud neznámé modely Halftruck M3A2 (zřejmě poloviční náklaďák) a Větrný výr (další ze série ptáků M. Kupčákové?).
Kdysi dávno, při zrodu diskuse o pravidlech CPM jsem tvrdil, že jeden a týž model by měl mít na všech akcích totéž hodnocení náročnosti (když už toto hledisko musí být součástí hodnocení, neboť nevypovídá o kvalitě práce stavitele, maximálně o jeho odvaze). To předpokládá vedení databáze modelů, ovšem s takovýmto přístupem se těžko dobrat řádných výsledků. Zmatek však nadělá i menší chybka v podobě rozdílných zápisů ve stylu Pm 36 2 a Pm 36.2. No nic, užijte si to páni rozhodčí...

Následuje pár informací o akcích. Pozvánka na Papírové léto mne zaujala tím, že hlavnímu organizátorovi Josefu Kropáčkovi je v ní chvilku tykáno, chvilku vykáno... Každopádně bych z tohoto místa Pepovi rád popřál, ať se mu akce podaří a doufám, že ji přežije - musí totiž ještě dolepit čmeláka...
Informace o výstavě papírových modelů v Ostravě obsahuje také pár zajímavých postřehů. Kromě jiného je zde uvedeno, že časopis ABC a CPM o.s. se začínají nejen vzájemně vnímat a respektovat ale i opravdu spolupracovat. Rád bych to trochu poupravil a uvedl na pravou míru. Ze strany CPM byl vůči ABC zájem projevován již dávno, byla navrhována i širší spolupráce, ABC však nemělo zájem pomalu ani o prezentaci na papíráckých akcích. Ze strany konkrétního člena současného vedení CPM bylo později dokonce neoficiálně vyhlášeno neoficiální embrago na vstřícnost vůči ABC - vzpomínáš Vašku? Dokonce jsi mne sám zrazoval z členství v radě vystřihovánek slovy, že členství v radě poškozuje mé jméno... Dodnes mne občas napadá, zda to nebylo z osobních pohnutek, protože v radě byl Milan a já, nikoli však Ty... Tak ať Ti to teď klape...

Dále v ZCPM 2004/01 najdete recenzi modelu LIAZ 111.154 Dakar 2003, postřehy ze stavby modelu Phantom II E.
Následuje článek o šílených nápadech Pepy Kropáčka, tentokráte Laurinka. Psal jsem o tomtéž, pojmenováním jsme se téměř shodli

ZCPM přináší i pokračování seriálu o historii papírových modelů od Standy Fajkuse a některé další informace, které si již nastudujte sami. Kdo ZCPM nemá a chtěl by, měl by se stát členem CPM.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
Zpravodaj CPM v letošním roce stále ještě nevyšel. V minulém týdnu byl mezi členy rozšířen email s textem:
Zpravodaj c.1/2004 vysel a je pro vsechny netrpelive zajemce k dispozici v elektronicke podobe na www.cpm.cz v sekci "Zpravodaje". S pozdravem V.J..
Pominu-li fakt, že jako řádný předplatitel ZCPM jsem tuto informaci nedostal od CPM ale od jiného člena, zaujal mne fakt, že mail je rozesílán soukromou osobou a nikoli Centrem. S osobou dotyčného též úzce souvisí způsob oznámení, kdy toto neobsahuje ani náznak omluvy či žádosti o pochopení za opakované zpoždění distribuce ZCPM.
Protože web CPM nesleduji pravidelně, zapomněl jsme heslo pro přístup do členské sekce. Žádost o zaslání zapomenutého hesla byla odeslána administrátorovi webu CPM dne 2004-05-13, doposud bez odpovědi.

Na výrobu a včasnou distribuci ZCPM č. 2/2004 každopádně zbývá jen 43 dnů...

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
Když už tu byla řeč o NTM (Národní technické muzeum), měl bych zmínit i další akci, týkající se, byť jen okrajově, papírových modelů. Akademický malíř Jiří Bouda je známý především jako autor mnoha kouzelných kreseb s železniční tématikou, kromě jiného i svého času nepřekonatelné technické atlasy ABC (budiž jim země lehká). V termínu 2004-04-06 až 2004-05-30 je v NTM k vidění výstava
Jiří Bouda a železnice - průřez celoživotním dílem (další informace o výstavě).

Mezi méně známé umělcovy aktivity patří péče o Langweilův papírový model Prahy, nastudovat si můžete i rozhovor s restaurátorem. Zde je i zmínka o tom, že p. J. Bouda je též autorem papírových modelů, konkrétněji pak železničních staveb. Soubor s názvem Nádraží vydal Albatros, 1. vydání v roce 1972, kat. č. 4015. O existenci těchto modelů jsem se poprvé dozvěděl právě od autora a též první kousek do archivu jsem získal od něj. Dnes se o souboru zmiňuji právě proto, že je k vidění na uvedené výstavě a to v 2D i 3D podobě.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
Bláznivý model vozu Jeep Willys MB v M 1:2,4 Pepy Kropáčka již určitě znáte.

Na akci v Brně Pepa představil nový kousek, za oběť mu tentokrát padl model veteránu Laurin & Klement 1905 Voituretta autora J. Svobody, který vyšel v ABC č. 4 roč. 12. Pepa jej opět poněkud zvětšil, rozhodujícím činitelem pro určení měřítka byly polyestyrenové korpusy na smuteční věnce, jež stavitel užil pro pneumatiky vozu. Z důvodu vyváženosti výzdoby interiéru sálu s vystavenými modely byl v druhé polovině vystaven další exponát.

Netuším, do jaké míry je model Laurinky skládací, nevíme, jak se Pepovi podařilo propašovat jej až do výstavního sálu Národního technického muzea (NTM). Snad v kapse, možná v tubě od Herkulesu... Každopádně vám mohu nabídnout jedinečné snímky zachycující společně originál vozu i s jeho modely. Kdo si nevšiml, tak na blatníku originálu je umístěn originál modelu.
autorem fotografií z NTM je sám šílený stavitel modelů

Zvětšený model byl vystaven i na akci v Praze na Chodově, kde se mi podařilo zastihnout model v doprovodu stavitele. Protože se však Pepovi zdálo, že model je již okoukaný, vybral si pro své úlety další model. A když už úlet, tak samozřejmě na letounu. Postiženým se stal zemědělský letoun Z-37 Čmelák, který v M 1:72 vyšel v ABC č. 10 roč. 28. Na Chodově byl vystaven zatím jen rozpracovaný model, zato však osazený morokem pohánějícím vrtuli... Avizovaný Štefan nepřiletěl...

Zbývá nám jen doufat, že se Pepa nerozhodne zvětšovat model zámku Pardubice či dokonce Městskou památkovou rezervaci...

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
Již jsem zde zmiňoval nové trendy, vznikající na základě Roku papíru vyhlášeného CPM. Projevují se i ve světě módy smělými návrhy svatebních šatů z papíru. Abych doložil, že nejde o pouhý úlet, přináším další pohledy do dílen modních návrhářek (obojí převzato z MFD - 2004-04-27 a 2004-05-06). Jen doufám, že nás ve vlně papírového šílenství nečekají nakonec i papírové knedlíky...

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
Dostal jsem email od kolegy Kropáčka:
... posílám jeden článeček z Metro magazínu. Nevím jak moc je to vtipné ale o rakvích z papíru si tuším ještě nepsal :-)))))...

Pepa se spletl, uděluji mu černý puntík za nepozorné studium, protože papírové rakve tu již byly. Zatím však jen ve verzi pro zvířátka a tak tedy Pepův úlovek nabízím i Vám.

Abyste si té morbidity užili do sytosti, mám tu další dávku. Jistě každý zaregistroval dopadení atentátníka Štěpánka. Kromě toho, že bydlel cca 258 metrů od mé pražské základny, zaujal mne v článku magazínu Blesk ještě jeden detail. Lepte proto s rozumem...

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-19
ABC číslo 10 přineslo další pokračování komplexu ISS - tentokráte podpůrné palubní systémy raketoplánu Endeavour. V rozsah 1,0 listu A4 se skrá spojovací chodba a opět sluneční panely. Měřítko stále 1:100, autor L. Badalec.

Novým modelem je traktor Massey Ferguson 8140 na ploše 2,0 listu A4. Autorem modelu v měřítku 1:32 je M. Čihák. Protože ilustrační obrázek ukazuje i snímatelnou kabinu a figurku, lze čekat doplnění (podobně jako tomu bylo u minitraktoru Agro-trac-8-050 ve 30. ročníku). Po sestavení tedy půjde o model s interiérem. S modelem se můžete zúčastnit soutěže v rámci akce Papírové léto.

Reprízovaným modelem tohoto čísla ABC je autoveterán - taxi z roku 1909 Laurin & Klement GDV zvaný též Petrohrad, kde byl automobil používán. Model poprvé vyšel v ABC č. 8 ročníku 12 (zde chybně uvedeno číslo 4).
K rozsahu a kvalitě změn provedených na tomto modelu se již rozproudila diskuse na Diskusním fóru


Pro ABC číslo 11 jsou připraveny modely: traktor Massey Ferguson - dokončení a historický letoun Avia B 534.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-05
Firma PKAA uvádí na trh nové modely vozů F1. Sešit číslo 5 obsahuje čtyři modely formulí - dva kusy ze starších sezón a dva novější. Všechny modely jsou samozřejmě v měřítku 1:24, autorem je P. Špinler. Sestavit si tedy můžete:

Další sešit obsahuje dva modely autora R. Radevicze, měřítko opět 1:24: Nabídku novinek uzavírá model tištěný na laserové tiskárně. Měřítko 1:24, autor P. Špinler. Jedná se o variantní model k modelu vozu, který již vyšel v sešitu č. 3.: Nezbývá tedy než popřát vám mnoho úspěchů při stavbě nových modelů.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-01
Autor modelů zemědělských strojů J. Bouška si nedá a nedá pokoj... Na akci na Chodově představil řadu dalších modelů, z nichž některé je již možno zakoupit. Prvním je řádkovač píce Fortschritt E-303, druhým pak rovnou celá sestava modelů, jejímiž částmi jsou: traktor Zetor 7745, SP 220 - řezačka, WP-35/M - krmný vůz a bubnová sekačka.

Všechny modely jsou zkonstruovány v měřítku 1:32 a bohužel stále ruční kresbou. Doufejme, že autor si již nechá říci a pokusí se o vylepšení vzhledu svých modelů, jejichž výstavka rozdodně budila zájem návštěvníků.

jdi nahoru jdi dolů 2004-05-01
Firma PMHT vydala další model ze série hasičských vozidel, tentokráte se jedná o cisternovou stříkačku CAS K24 Scania Spitfire. Model znázorňuje konkrétní vozidlo používané HZS Léčiva Praha. Model v měřítku 1:32 má rozsah 6 listů A4, k tomu pak jedna strana obrazového a jedna textového návodu. Model zpracovaný na počítači je vytištěn klasicky ofsetem. Kromě toho však výrobce nabízí k dodání i verzi tištěnou na laserové tiskárně a též model v měřítku 1:24.

Za minulé modely mám u autorů jistě nejeden vroubek, neboť jsem tak dlouho poukazoval na podivnu kresbu znázorňující protiskluzový plech, až toto bylo použito jako poznávací znamení při našem setkání v Brně. U modelu CAS K24 Scania Spitfire je již použita kresba mnohem pohlednější. Nyní mi tedy zbývá připomínkovat již jen nestejné šířky čar některých dílů čenrou šipku zapomenutou v nečerném dílu č. 5, což jsou opravdu jen detaily. Ovšem když se podívám na vrtuli chladiče - ta by chtěla příště asi ještě trochu poladit.

Přesto se model stříkačky CAS K24 Scania Spitfire určitě stane pěkným přírůstkem vašich sbírek hasičských vozidel.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-28
Sběratelská vášeň, jak známo, nezná mezí, což samozřejmě platí i pro sběratele papírových modelů i samotných časopisů ABC. Na papírácké akci, která o uplynulém víkendu proběhla v Praze Chodově, mohli ti, kteří kvůli hokeji neutekli k televizním obrazovkám, spatřit tři nejzuřivější sběratele odpadového papíru v ČR přímo v akci.
Náš fotoreportér zachytil trojici v okamžiku vrcholného soustředění při tzv. luxování cca 20 kg balíku starých Ábíček. Sledujte ty obratné pohyby, nacvičné při nesčetných útocích na regály antikvariátů Čech, Moravy i Slezska. Vlevo, zády ke kameře snad netřeba ani představovat, identifikace je vcelku jednoznačná dle maskovacího obleku. K publiku též zády, avšak tentokráte vpravo, vidíte sběratele vystupujícího zde pod značkou JoK. Ve středu stojící značka StF zatím sleduje jak dopadne první kolo a vyhodnocuje situaci dle vždy připravených podkladů. Jedná se o seznam chyběnek, nezbytný doplněk každého sběratele.
Další snímek zachycuje aktéry v okamžiku krátkého nadechnutí. Ani tehdy však nespouštějí jeden druhého z očí. Ba právě naopak - ostřížími pohledy sledují soupeře aby nepoužil nedovolený hmat mimo vymezenou hromádku. Všimněte si agenta JoKa, který bez nadechnutí jede dál dle hesla když se dva perou, třetí se směje. Vlevo od něj, na středu spodní hrany snímku, lze opět spatřit již zmíněný seznam chyběnek. Pouze MiG nepracuje se žádným seznamem, neboť sebere všechno co mu pod ruku přijde.

Po skončení fáze dělení kořisti přichází na řadu další etapa - výměna úlovků. Složitými empirickými výpočty je nejprve stanovován směnný kurs, beroucí v úvahu nejen méně důležité faktory, jako je stáří či vydavatel ale hlavně důležitá hledisko jak moc to chci a jak moc to mohu postrádat a v první řadě samozřejmě co za to mohu získat. Nabídka stíhá nabídku a směnárníci se potí až pod zády.

Jestliže dojde k dohodě a následné výměně cenností, je po namáhavé lopotě na řadě administrativní práce. Následující snímek nezachycuje ministra dopravy Šimonovského při podpisu asociační dohody mezi Českými drahami a Železnicí Supe - Barranca - Alpas. Jedná se o agenta StF při poslední důkladné kontrole nalezené položky. V okamžiku nalezení a potvrzení správnosti dojde k odškrtnutí nalezené, doposud chybějící, položky a na tváři nálezce se rozlije šílený úsměv.

Všimněte si dobře rozdílu mezi seznamy jednotlivých aktérů, kdy seznam agenta JoKa je rozsáhlá, dokonale zpracovaná sjetina z počítače. Naproti tomu to agent StF má už za pár a proto se ani nenamáhá seznam aktualizovat a inovovat. Prostě finišuje.

V některých případech však může být směna provedena až po fyzické kontrole archívu. To pak dochází k uzavírání smluv o smlouvách budoucích a opakovanému vzájemnému potvrzování přijatých závazků. Tak například v rámci sledované akce agent StF uspěl dvakrát a odškrtl si dvě důležité položky. V zájmu ochrany jeho zdraví, aby se neskácel z přemíry radosti, odmítl mu agent MiG směnit další cenný kousek - kompletní ABC číslo 4 ročník 8 s vystřihovánkou házedla L-29 - s poukazem na to, že musí provést fyzickou kontrolu archivu. Šlo samozřejmě o pouhou výmluvu, neboť MiG má dotčených kousků dostatečnou zásobu. Ovšem uznejte sami: jakou by měl sběratel radost, kdyby získal vše najednou?

Již nyní se tedy můžeme těšit na další pokračování tohoto nekonečného příběhu. Ptáte se proč nekonečného, když jednou přece musí sehnat vše? No přece proto, že vždy lze najít ještě zachovalejší kousek, popřípadě se objeví svázaný ročník podepsaný některým z redaktorů... A ti opravdoví profíci čas od času část svého archivu rozpustí, aby mohli shánět znovu. Vždyť slovo sběratel nesouvisí se slovem vlastnit ale se slovem sbírat. Pouze pátrání a čmuchání, zklamání a nalézání, nervová zhroucení při zrušení antikvariátu i radost při rozšíření jeho otvírací doby, výměna a zařazování do sbírky, to je ten správný adrenalin pro opravdové chlapy.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-28
Zpravodaj CPM se i v letošním roce drží skluzového plánu a tak jeho první letošní číslo čekal do konce března opravdu jen málokterý optimista. Ovšem fakt, že ZCPM nebyl distribuován ani na papírácké akci v Praze Chodově, konané v termínu 2004-04-23 +24, je již hodný zaznamenání. Jestliže se však vedení CPM rozhodlo pro konverzi ZCPM z nepravidelného čtvrtletníku na náhodný pololetník uvítal bych, kdybych o tom byl jakožto člen CPM a předplatitel ZCPM informován.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-27
Pro stavitele modelů staveb mám další novinku. Nový autor Petr Pečený zpracoval model západočeského zámku Kozel. Model v měřítku 1:200 má rozsah 13 listů A4, k tomu pak tři strany obrazového a čtyři textového návodu. Model je zpracován na počítači, vytištěn klasicky ofsetem a je samozřejmě v prodeji.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-27
Pan O. Hejl, autor modelů kaple sv. Anny, zámek Lobkovice a hrad Houska představil na papírácké akci v PRaze na CHodově další kousky ze své dílny.
Prvním je viniční usedlost Kazanka, druhým pak Michnův letohrádek (zájem původně projevilo Ábíčko). Třetím modelem je letohrádek Vojtěška. Všechny tři nové modely mají rozsah 2,0 listu při měřítku 1:150 a jsou již v prodeji.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-27
ABC číslo 9 přináší opakování sady modelů série Minibox: tahač návěsů Liaz 110.518 + návěs na přepravu automobilů NPA-7 + 7x Škoda Favorit. Modely jsou v měřítku 1:100, autor M. Weiner, rozsah 2 listy A4.
Celá sada již vyšla v ABC č. 11 roč. 35, jdená se tedy o reprint po cca čtrnácti letech. Pokrok nelze zastavit, což je vidět i na původním a dnešním vydání. Podle mých informací změnil vydavatel v nedávné době tiskárnu, kde se ABC vyrábí a zdá se, že černá je nyní opravdu černá. Nyní je tedy třeba vyměnit ještě grafické studio, respektive personál. Současná edice je, pokud jde o kvalitu tisku, paskvil. Zřejmě opět nebyl naskenován originál ale pouze výtisk ABC (Ivo, mám či nemám pravdu? Klidně se ozvi...) - kresba je znatelně rozostřená. Barevné podání je též dost mizerné. Např. celoprosklený Forman - druhý odspodu - byl původně lehce nazelenalý, nyní je do modra...
V místě kde se nyní válí Moula&Sonn byl v původním vydání nápis LIAZ 110.581, v pravém dolním rohu levé stránky (s Favority) byla loga firem LIAZ a Škoda. Jestliže musela zmizet kvůli reklamě, pak na druhém listě, mimo logo firmy autora WDS zůstalo i logo BSS. Všechna loga ABC na dnech modelů byla upgradována na verzi 2003.

Novinkou aktuálního čísla je model prvního nákladního automobilu Tatra z roku 1898. Protože se firma v té době jmenovala Nesselsdorfer Wagenbau, nese vůz i model název NW 1898. Model je zhotoven v měřítku 1:87, rozsah 0,4 listu A4. Autorem modelu je J. Kučera (autor např. modelu Tatra 813 TNH, jenž vyšel v ABC).
Dno vozu nese text dokazující, že problémy s kódováním nás jednou zničí... Tipuji to na chybu při převodu formátu kde jinde než ve všehoschopném grafickém studiu ABC...
Model historického nákladního vozu Tatra 1898 byl již pro ABC zpracován v M 1:32, autorem byl R. Vyškovský. Model vyšel v ABC č. 13 roč. 26, reprízován byl v Déčkách ABC č. 5. Obojí vydání nese na dně modelu letopočet 1895.

Posledním modelem je stojánek na tužky nazvaný Rytíř, na krajích listů s díly pak Středověký rytíř. Bez měřítka, rozsah 1,6 listu, autoři J. a M. Čihákovi.


Pro ABC číslo 10 jsou avizovány modely: veterán Laurin & Klement Taxi GDV 1909 (vyšel v ABC č. 8 roč. 12 pod názvem Laurin & Klement Taxi GDV 1909 - "Petrohrad", traktor Massey Ferguson a další pokračování doplňků k raketoplánu Endeavour.

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-18
Pražský hrad
a jeho autor v televizi.
Dnešní ranní pořad ČT1 Toulavá kamera se zatoulal přímo na Olymp papírového modelářství - do dílny krále papíru architekta Richarda Vyškovského. Zhruba 10 minut trvající reportáž přinesla informace o právě dokončeném modelu Pražského hradu. K vidění byly i záběry mistra při práci přímo za jeho pracovním stolem či při návštěvě areálu Pražského hradu v doprovodu manželky Anny. Ta se přiznala, že při pořizování dokumentace se dostala až na střechu přístřešku vykopávek (za starým probošstvím), odkud ji museli sundat příslušníci Hradní stráže . Na obrazovce se mihlo i pár modelů vozů z dávné historie a několik fotogrfií včetně legendárního kolejiště malého Richarda, který se má. Autor v reportáži možná prozradil i tajemství kouzla jeho modelů: technicky založenému architektovi při tvorbě modelu chybí pohled umělce, autoru malíři pak zase chybí onen technický pohled architekta. Teprve spojením obou dovedností mohou vznikat modely, jež jsou nám z dílny arch. Vyškovského nabízeny a které jsou tolik obdivovány i v zahraničí.
Repríza pořadu je ve středu 2004-04-21 ve 14:05 hod na ČT1.

O historii modelů Pražského hradu jsem se již zmiňoval ve zvláštním příspěvku. I přes doplnění kolegy Kropáčka není informace úplná, neboť jsme zapomněli na modely, nabízené v podobě pohlednic: Basilika sv. Jiří, Černá věž a konečně Zlatá ulička, která se proslavila též ve své zmenšené verzi od M. Kavaliera (sežral ji papoušek...). Pokud jde o současný model Pražského hradu, je logicky detailnější a lépe zpracovaný, než model původní, vydaný v Albatrosu (viz rozdílné zpracování). To je způsobeno jednak kresbou, kterou u původního modelu tvořil P. Blecha, jednak vývojem autorových zkušeností a konstukčních zvyklostí (původní verze například měla půdy, tedy střechy měly dno anebo budovy před přilepením střechy měly strop...). Autor R. Vyškovský v televizní reportáži též poukázal na situaci, které mu v době příprav prvního modelu nedovolovala získat tak podrobné podklady jako v současnosti a proto byl původní model zjednodušený a přímo slovy autora i nepřesný. Určitou míru nepřesnosti bylo nutno zapracovat i do nového modelu a to pokud jde o výšku terénu jednotlivých částí areálu. Ovšem autor byl nucen vytvořit ještě jednu úpravu týkající se stavebních úprav provedených tak, že se jako architekt chytal za hlavu. Protože se však jedná o prostory veřejnosti dodnes nepřístupné a autor mne požádal o zachování tajemství, zůstane tato úprava utajena. Každopádně se modeláři mají těšit na zhruba 1900 dílů.
Do seznamu publikovaných modelů by snad mohl zasáhnout i některý kousek z řady Kotrbových modelovacích archů - zde bych požádal o doplnění kolegu Kropáčka.

Pokud bychom brali v úvahu i papírové modely, jež byly vyrobeny pouze v jediném exempláři a nejsou a nebyly nabízeny dalším modelářům, nelze opomenout ani Hypšmannův model Prahy a Langweillům model Prahy, které oba zahrnovaly i areál Pražského hradu. Případným zájemcům doporučuji Detailní přehled Langweillova modelu. Z nepapírových modelů stojí za zmínku též současný model současné Prahy.
Za shlédnutí určitě stojí i sbírka modelů Fakulty stavební VUT v Brně spravovaná doc. PhDr. Dušanem Josefem CSc., autorem mnoha publikací o mostech. Zvláštní část uvedené sbírky pak tvoří sbírka modelů mostů. Většina modelů je vytvořena, jak jinak, než z papíru. Zde je též k nalezení model dalšího objektu z areálu Pražského hradu - krytý přechod, který jsem však nedokázal identifikovat. Přechodu z předsálí Vladislavského sálu do katedrály sv. Víta se mi to zdá být pouze podobné. Mohl by to někdo upřesnit?

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-14
ABC číslo 8
přináší model s aktuálním námětem - Sazka Arena. Autorem modelu v M 1:1750 je m. Dudáš, rozsah modelu činí 2,0 listu A4. Model sportovní víceúčelové haly má zdvihací střechu, obdobně jako např. model Cirkus Kludský, lovecký zámeček Pohansko, Patricijský dům z antického Říma či Chrám sv. Petra v Římě.

Dále v čísle naleznete pokračování komplexu ISS - 2ks článkový solární panel, rozsah 1,0 listu A4. Měřítko samozřejmě 1:100, autor L. Badalec.

Novinkou abc je model Džinova láhev od M. Kupčákové. Rozsah: 0,8 listu, měřítko: zřejmě 1:1, účel: obal na megalentilky.
Po trochu nezdařeném modelu Kleinovy láhve (více viz ABC 49/06 ze dne 2004-03-17) tentokráte snad sestavitelná záležitost.
Mimochodem doposud jsem od Vás neobdržel žádnou reakci na Eine Kleine Flashe (od ABC ji tak nějak z podstaty nečekám).

Druhým dílem pokračuje seriál Papírová archeologie aneb Historie vystřihovánek v ABC, sepsaná St. Fajkusem. V souvislosti s tímto seriálem obsahuje aktuální ABC opakování modelu osobního vozu Moskvič, který vyšel v ABC č. 6 roč. 8 a byl tak prvním modelem vozidla v ABC. Model byl a je bez uvedení měřítka, rozsah 1,0 listu A4, autor J. Veselý a Vl. Toman.
Pro reedici byl model graficky upraven V. Jančatou. Na první pohled je rozdíl mezi oběma vydáními v tom, že původní model byl v oranžové barvě a neměl v oknech mraky. Na pohled druhý pak byly provedeny tyto další změny:

Při vší té péči však zůstaly původní chlopně (včetně nesymetrické u dílu 3), zůstala dokonce i do oka bijící konstrukční nesymetrie dílu 4! Ohýbací čáry zůstaly v původní podobě, v některých místech s opačným významem, než je dnes běžné! Otázkou tedy zůstává, jakou mají provedené úpravy cenu. Skalní sběratelé je asi moc neocení, lepiče asi model moc nezaujme.
Uvítám Vaše názory na takto provedené úpravy. Zda jste pro reedici modelů v původním znění bez titulků anebo s provedením úprav a oprav. Každopádně když úpravy, tak kvalitní!
Rozhodně je však vidět, že když se chce, umí i ABC vytisknut černou barvu černou a bez skvrn.


Pro příští ABC jsou avizovány: Minibox Liaz 110.581 (již vyšlo v ABC 11/35 - přesněji šlo o tahač návěsů Liaz 110.518 + návěs na přepravu automobilů NPA-7 + 7x Škoda Favorit), kasička Rytíř a NW 1898 - první nákladní automobil. Že by nákladní vůz Tatra 1898 z ABC 13/26?

jdi nahoru jdi dolů 2004-04-03
Gratuluji Slovenské republice
k přijetí do NATO, nyní jsme již opět bratři ve zbrani a já již nadále nemusím na Slovensko cestovat ozbrojen . Byl jsem tam za uplynulé čtyři víkendy třikrát a právě zátěž munice mi kvůli hmotnostním limitům nedovolila přivézt Vám nějaký papírový model. Až poslední má návštěva tedy byla úspěšná i z hlediska zájmů papírových modelářů.

Představuji Vám tedy čerstvou novinku, model silničního tahače návěsů MAN TG 510 A XXL autora J. Poliaka. Model je autorovým prvním publikovaným modelem, zkonstruován byl na PC, vytištěn na laserové tiskárně. Rozsah modelu je 10 listů formátu A4, textový návod ve slovenštině má rozsah 4,7 listu a je doplněn obrazovým návodem o rozsahu 5 listů. Obrazový návod je zpracován na naše poměry netradičně a to použitím 3D kresby (jak je možno vidět u posledních modelů polského výrobce Halinski). Model má 370 číslovaných dílů, skutečný počet jsem nezjišťoval.

Model tahače MAN TG 510 A XXL má sklápěcí kabinu, zatáčecí kola, detailně propracované partie podvozku i motoru (zatím jsem u žádného jiného modelu tahače nenašel například zajišťovací klín). Kabinu vozu je možno sestavit ve více variantách.

Doufám, že Vás nový model plně uspokojí a alespoň na čas Vás i zaměstná. Model je již v prodeji.


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy