Noviny

2007-01+02+03


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy


jdi nahoru jdi dolů abc 52/07 - obsah čísla a reakce /21
2007-03-28 / 731

Časopis abc číslo 7 přináší rozšířený počet stránek určených pro modely, podívejme se tedy, co na nich lze nalézt.

Autor R. Vyškovský připravil model obrněného transportéru OT 64A ("SKOT") ve verzi s kulometnou věží. Model v měřítku 1:50 a o rozsahu 2,0 strany obsahuje i kousek zbořené zdi. Snad jen barva vozu mohla být více vojenská... Uvnitř časopisu je k nalezení i článek o předloze modelu.

Vodní mlýn je dílem M. Hlaváče. Tento model byl poprvé vydán ve slovenském časopise Elektrón+Zenit v roce 1994, poté v roce 1999 u firmy MegaGraphic (zde model dostal na frak díky tisku, měřítko uvedeno 1:150). Nyní tedy model vychází v abc s uvedeným měřítkem 1:160 a zdařilým tiskem. Model o rozsahu 2,3 strany neztvárňuje žádnou konkrétní předlohu, představuje zděný mlýn z 19. století s horním náhonem.

Kojeneckou láhev s dudlíkem jsme v abc ještě neměli - nyní tedy přichází jako doplněk modelu nazvaného sportovní kočárek - trojkolka. Autorem je M. Čihák, model bez uvedeného měřítka má rozsah 1,5 strany.

Série modelů starověkých lodí od L. Badalce pokračuje modelem s názvem fénická válečná loď - diéra. Model zpracovaný v měřítku 1:400 se rozkládá na ploše 1,0 strany.

Poslední věcí k rozstříhání je jakási novinka abc nazvaná Point. Jedná se o slepovánku trojrozměrného nápisu. Přestože je v čísle na dané téma pětistránkový článek, nepochopil jsem to... Možná tak ještě, kdyby šlo o nějaký skládací hlavolam...


jdi nahoru jdi dolů 730 - dnešní heslo - číslo kleslo /28
2007-03-28 / 730

Toto je příspěvek s pořadovým číslem 730. Vzpomínáte, že toto číslo kdysi určovalo počet dnů, které byli chlapci nuceni trávit v zajetí při hře na válku?


jdi nahoru jdi dolů Miniboxy - kde se vzaly? /23
2007-03-18 / 729

Výraz minibox se v souvislosti s papírovými modely objevil poprvé v ABC číslo 6 ročníku 34, tj. na podzim roku 1989. V daném čísle byly vydány modely československých dakarských kamiónů Tatra 815 6x6 (W01) a Liaz 111.154 Dakar (W02) v měřítku 1:100. Jednalo se tenkrát o ty nejjednodušší modely (třebaže Tatra byla dvoudílná), jak už vlastně napovídá sám název - minibox - malá krabička. Název vznikl při přípravě modelů pro ABC, myšlenka těchto modelů ale vznikla dříve. Autor nových modelů, architekt Milan Weiner, připravoval modely kamiónů pro účastníky soutěží na dětském táboře určeném pro tělesně postižené, což bylo důvodem jejich nižší modelářské náročnosti.

Až poté se miniboxy dostaly do ABC, kde však opravdu zaujaly. Dakarské kamióny byly následovány nákladními i osobními vozy, autobusy, mechanismy a zemědělskými stroji. K tématu vojenství se autor přiblížil pouze vojenskými automobily (s přívěsy), nikdy nevydal model bojového vozidla (více viz pozn. dále). Na modelech se časem začaly objevovat různé detaily, často konstruované tak, aby bylo lze model sestavit v základní variantě i bez detailů.

V roce 1990 vydala autorova firma WDS (Weiner Design Studio) první sešit s miniboxovými modely mimo ABC (tahač návěsů Liaz 100.55 (W15) + plachtový návěs NV 31.24.22 (W16)), které měly odlišnou konstrukci. Kromě jednoduchých verzí bylo možné sestavit i plastická kola (která však bylo třeba vyrobit z jiných materiálů, vystřihovánka obsahuje pouze disky kol), návod pouze ve formě komiksu (přesto s rozdělením na část s obecnými pokyny a na stavbu konkrétního modelu). Prvkem, který se v ABC objevil až mnohem později, jsou nalepovací otevřené všemožné kryty a dveře. První tyto sešity neobsahují žádné info o předloze, na zadní obálce se objevily u dalších čísel kresby mnoha dalších modelů a to i doposud nikde nevydaných. Některé modely z této edice vyšly i v ABC, jeden sešit je v dále nešířením měřítku 1:87 (Karosa C 734 Spoje (W17) a 2x Škoda Favorit (W18)).

V ABC mezitím miniboxy získávaly stále větší ohlas, v čísle 21 roč. 35 byl otištěn první katalog vydaných modelů, žádný další však již v ABC zrealizován nebyl. Po necelých dvou letech od zahájení této série v čísle 2 roč. 36 vyšly poprvé Miniboxy v měřítku 1:160 - kódová čísla zůstala zachována napříč měřítky.
Časem se miniboxy dočkaly i řady detailů a funkčních prvků (v čísle 9 ročníku 36 (září 1992) se u modelů dakarských kamionů Tatra 815 4x4 (W77 a W78) a Tatra 815 6x6 (W79) objevil odpružený podvozek s typickým tatrováckým konstrukčním prvkem - páteřovou nosnou rourou, v ABC č. 7 roč. 37 byla modelem hydraulického pásového rypadla CAT 325 (W83) zahájena série pracovních strojů Caterpillar s pohyblivými mechanismy.) Objevily se i první stavby pro miniboxové modely v M 1:100: benzínová čerpací stanice s občerstvením (ABC č. 4 roč. 37), autoservis (č. 6) a obchodní středisko (č. 7), které připravil arch. Richard Vyškovský. Později pak, v ABC 19/38, i čerpací stanice Shell v M 1:160 od téhož autora.

Někdy v mezidobí jsem se, inspirován miniboxy a jsouce zaměstnancem železnic, zaobíral myšlenkou tvorby miniboxových modelů železničních vozidel a jako správný hračička jsem chtěl mít možnost modely nějak jednoduše spojovat, aby se vlaky daly vláčet... Kolega Tesař tenkrát nelenil a zavolal rovnou kováři, tedy arch. Weinerovi. Nemohu tvrdit, že to bylo díky tomuto telefonátu, nicméně v ABC se poté miniboxy železnic opravdu objevily. Šlo o první miniboxový soubor v měřítku 1:300, který umožňoval sestavit ucelené minikolejiště - Skalka. Autor měl původně představu, že by se miniboxy v M 1:300 mohly stát předlohou pro tvůrce skutečných velkých kolejišť v měřítku "TT" (tedy 1:120) - proto i samostatně prodejné karty s kolejivem nesou označení originálního kolejiva, např. "Kolej TT oblouková 6210". Nevím o žádném takovém nasazení miniboxů, nicméně nové měřítko se ujalo a byly publikovány další a další sady.
Se Skalkou se objevila ještě jedna záležitost, do té doby autory buď zcela opomíjená anebo zpracovávaná ne zcela vyhovujícím způsobem a to jsou modely stromů. Autor nejenže přišel se zpracováním jednoduchým ale i obdivuhodně věrným a to natolik, že si může dovolit konkrétní druhy stromů (javor, lípa, třešeň...)
Další určitou zvláštností miniboxů v M 1:300 je fakt, že vše, co bylo v ABC vydáno, bylo vydáno i firmou WDS.
Škoda jen, že autor nezvolil nějaké zavedené měřítko, například 1:220 (tzv. "Z") je zavedené měřítko železničních modelářů, třebaže minoritní.
Autorovi se zřejmě vymýšlení měřítek zalíbilo, neboť pro ABC připravil model v měřítku 1:200, kterým se stal R-74 - Pěchotní srub na Holém v Orlických horách. Toto měřítko však dále nebylo šířeno.

Jak již výše naznačeno, autor se vyhýbá ztvárňování modelů vojenské techniky. Ještě tak již zmíněný bunkr nebo modely transportních vojenských vozidel, například vozy Praga V3S či Tatra (nejlépe mírové síly...). Avšak vozidla vyloženě bojová nikdy nezpracoval. Z výstav jsou známy doposud nevydané celky s touto tématikou: Studenecký průsmyk, polní nemocnice či Tango UC 31 Popoviči.
Všechny autorovy modely vznikají ruční kresbou, která je pro autora charakteristická a viditelná zejména na doprovodných kresbách (jejich styl budete určitě znát i z obalů plechových hraček firmy Kovap Náchod). (Mám takový dojem, že to dříve byl Kaden, ale možná se pletu - opraví mne někdo?) Autor svou kresbou dokáže zcela shodným krabičkám dát různý tvar, takže na první pohled poznáte, že jedna je přesně Liaz a druhá přesně Tatra.

Miniboxy se však již staly fenoménem, jsou dokonce organizována mistrovství určená výhradně pro stavitele miniboxů. Miniboxy totiž, přestože nemohou dosáhnout detailnosti modelů větších měřítek, umožňují sestavit mnohem působivější celky na přijatelné ploše s vynaložením přijatelné námahy. Na jejich sestavování se může podílet více modelářů, z nichž každý má svůj, třebaže malý, přeci jen kompletní modýlek. Díky širokému sortimentu v různých oborech lze tvořit nikoli jen model jedné konkrétní předlohy, ale rovnou celý jejich logický soubor i s přirozeným okolím, které dá všemu tu správnou náladu a atmosféru. (Vytvořit podobné dioráma v měřítku 1:32 je samozřejmě též možné, nicméně náročnější a to nejen na práci modeláře.)

Díky popularitě miniboxů mezi modeláři se objevila řada dalších tvůrců, kteří na měřítka miniboxů navázali. Nejvíce klasickým ofsetem vytištěných mám zřejmě na svědomí já a to jednak díky tomu, že jsme s kolegou vyrobili modely autobusů Karosa pro CK Ciao... a CK Kohout a dále díky tomu, že modely železničních vozidel v M 1:300, např. M 120.4, tisknu na rub svých vizitek. Další modely můžete najít v sešitě dospělého modelu dakarského náklaďáku od R- Hrušky - Tatra 815 VD 13 350 6x6.1, jehož doplněk tvoří zmenšená verze jak v 1:100 tak i v 1:300.
Další autory a jejich modely převážně volně ke stažení, nutno hledat na internetu. Zřejmě nejobsáhlejší web najdete na Papírové modely 1:100, kde se soustřeďuje řada autorů. Je zde k nalezení řada modelů ke stažení i diskusní fórum a samozřejmě plno linků. Nemá smysl je sem dávat všechny, pohledejte si to sami... Za všechny uvádím jen stránky systému LOKObox věnované modelům železničních vozidel a staveb v 1:300.

V poslední době, díky nedohodě redakce ABC s autorem, bylo publikování miniboxů v ABC zastaveno. Nadále však jsou vydávány přímo firmou WDS a čas od času i jinou firmou. Například díky firmě Východočeská energetika máme k dispozici model Bílá věž, jejíž předlohu lze nalézt v Hradci Králové, díky dopravnímu podniku v Liberci pak zase tramvajovou vozovnu (tento model vyšel i v časopise Městská doprava a je beznadějně nedostupný - nepište si o něj).

A nyní se můžeme konečně posunout k odpovědi na otázku položenou tu již kdysi dávno: v jakých že to měřítkách lze vlastně najít modely Minibox od autora arch. M. Weinera? V článku, který jste právě přelouskali se, se mluví o měřítcích 1:87, 1:100, 1:160, 1:200 a 1:300. Mimo to však můžete získat i "miniboxy" v měřítku 1:32! Ano, čtete správně - autorovi se po dlouhém přemlouvání podařilo zlomit již zmíněného výrobce plechových hraček firmu Kovap Náchod, takže na loňském veletrhu hraček v Praze byly představeny první kousky zcela unikátní série plechových hraček s doplňky v podobě klasických vystřihovánek. Zní to možná divně, ale vypadá to nádherně. Háček to však samozřejmě taky má a to hned tři - za prvé ony modely stojí docela dost peněz na to, kolik je tam papíru, za druhé s nimi nelze soutěžit na akcích pořádaných CPM, neboť obsahují vyšší než povolené procento nepapírových dílů a za třetí se ty zatracený plechy hrozně špatně strkaj do archívu...
Ale logo Minibox tam je...

Tady už nemělo být vůbec nic, ale... Ale vlastně mělo! To, že už víme, že Miniboxy jsou k mání i v měřítku 1:32 ještě neznamená, že víme vše! Miniboxy, ovšem vydané nikoli přímo WDS ale jiným subjektem, se vyskytují i v měřítku 1:120. Bližší informace o nich ale zase někdy příště...

Nějaký ten přehled: seznam karet Minibox 1:300 a přehled souborů Minibox 1:300.



druhá část - dokončení aneb reklamní modely WDS





A jako dodatek ještě pár zajímavostí pro nás šťouraly:




druhá část - dokončení aneb reklamní modely WDS


jdi nahoru jdi dolů free download - O. Hejl - Hrobka krále Theodorika /22
2007-03-09 / 728

Minulé modely ke stažení, zdá se, moc nezaujaly.
Dnes tu tedy máme něco onačejšího - O. Hejl uvolnil model, který si udělal jen tak pro radost - Hrobka krále Theodorika. Model je v měřítku 1:150 a vychází na 1,0 strany. Modeláři, kteří nemají možnost kvalitního vytištění si mohou model zakoupit v našem e-shopu. (Pro šťouravé uvádím, že se jedná o prodej se souhlasem autora - prodávané kusy jsou přímo autorem vyrobeny.)


jdi nahoru jdi dolů abc 52/06 - obsah čísla a reakce /21
2007-03-09 / 727

Aktuální číslo abc přináší další kousek do série nejohroženější zvířata světa autora M. Dudáše. Tentokráte je to Želva sloní - Geochelone nigra o rozsahu 1,8 strany. Uvnitř čísla najdete k želvě i článek.
Na akci Papírové Království v Brně byla kromě jiných vyhlášena i zvláštní soutěž pro modely M. Dudáše. Přihlášené kousky (brouci, ještěři, nosorožci, pandy...) byly skutečnýmiý skvosty a nutno uznat, že ve skutečnosti vypadaly asi tak 1535 × lépe, než na ilustračních fotografiích v abc - to není kritika práce fotografa abc ale pochvala práce autora modelů. Žádné zvířatko jsem nelepil, ale domnívám se, že jsou velmi vhodná pro začínající modeláře a to s ohledem na fakt, že nějaké to nepřesné zpracování se na tělech zvířat ztratí...

Dalším modelem je po dlouhé době nákladní auto od M. Hlaváče v měřítku 1:35. Model o rozsahu 2,0 strany je v abc originálem, slověnští modeláři jej již znají z časopisu Fifík. Je sice hezké, že model v tomto měřítko byl zvěřejněn proto, že ... v ABC č. 18 z roku 2001 jsme v tomto měřítku uveřejnili buldozer..., ale autor má za sebou mnohem zajímavější modely...

Každopádně všechny modely v čísle jsou kompletní - uděluji pochvalu. Pro ucelenou informaci ještě nutno dodat, že je zde k dispozici oprava popisného štítku modelu tanku T-34/76 z čísla 4, kde bylo chybně uvedeno T 34-62.


Pro příští číslo je oznámen dvojnásobný rozsah pro vystřihovánky: fénická válečná loď, obrněný transportér OT 64A, dětský kočárek a vodní mlýn. Poslední uvedený model je právě jedním z těch lepších modelů M. Hlaváče, škoda jen, že právě tento byl již vydán... Stalo se tak u firmy Mega Graphic a model tenkrát utrpěl neprokreslením detailů. Doufejme tedy, že se to tentokrát povede lépe.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/05 - obsah čísla a reakce /21
2007-03-08 / 726

Abc číslo 5 obsahuje model sněžného skútru Ski-doo Alpine III v měřítku 1:24. Autorem modelu o rozsahu 1,0 strany je L. Jakubčo.

Model vozu Ford Bronco 4x4 pick-up je v ABC opakován (původně vyšel v ABC 7/41), autorem modelu je M. Antonický. Model v měřítku 1:43 má rozsah 1,0 strany.

Série stoletých novinek pokračuje kouskem s názvem hájovna. J. Kropáček není autorem modelu o rozsahu 0,4 strany.

Poslední model čísla je trochu smolný - na první pohled je zřejmé, že foto patří k jinému modelu. Lodička L. Badalce nazvaná Egyptská obchodní loď vyšla již v abc č. 20 ročník 51 (rok 2006) ovšem s popisem Římská obchodní loď, který byl správný. Zde vyšel tentýž model, s toutéž autorskou značkou, ale změněným názvem modelu... Nezbývá tedy, než si římskou loď sestavit podle návodu k minulému modelu a na zveřejnění modelu egyptské lodi si počkat.


jdi nahoru jdi dolů WDS - Veselý kopec - karty /22
2007-03-04 / 725

Sešit Veselý kopec byl vydán již před třemi lety, nyní jsou k dispozici i jednotlivé karty v souboru obsažené. Ty mohou přijít vhod jednak těm, kterým se podařilo nějakou část ze souboru poškodit ale zejména těm modelářům, kteří tvoří své vlastní sestavy. Nově jsou k dispozici hlavně lidové stavby, které lze oživit i koňskými potahy. Některé původní karty se stromy byly nahrazeny novými.

Pro zájemce ještě seznam karet Minibox 1:300 a přehled souborů Minibox 1:300.


jdi nahoru jdi dolů free download - Kdo neví, dá záporné hodnocení... /23
2007-03-03 / 724

Kdo ve středu 28. února pozorně sledoval veřejnoprávní Události, určitě si všiml, že se tam, byť jen na pár sekund, mihl náhled vystřihovánky. Tato je volně ke stažení na česky psaném webu.
Doposud nikdo z vás nezareagoval, tudíž zde je tajenka: zmíněná reportáž s mihnoucí se vystřihovánkou a dotčená vystřihovánka Národ Tobě, Járo Cimrmane.


jdi nahoru jdi dolů free download - Odpoví, kdo to ví...? /23
2007-02-28 / 723

Kdo pozorně sledoval dnešní veřejnoprávní Události, určitě si všiml, že se tam, byť jen na pár sekund, mihl náhled vystřihovánky. Tato je volně ke stažení na česky psaném webu.
Tak kdopak ví, oč se jedná?


jdi nahoru jdi dolů free download - osobní vozy Škoda /23
2007-02-20 / 722

Dostávám občas dotazy na modely vozů Škoda, jednou "embéčko", pak zase "erko" a tak pořád dokola...
Mám tu pro Vás dnes odkaz na web, kde najdete volně ke stažení modely těchto vozů: Škoda 1000 MB, Škoda 100, Škoda 110 R a Škoda 130 RS. Autorem modelů bez uvedení měřítka je D. Spilka, modely najdete na jeho webu. Takže hurá na download...


jdi nahoru jdi dolů abc 52/04 - obsah čísla a reakce /21
2007-02-11 / 721

Aktuální abc přináší model ruského tanku T-34/76 (v avízu v minulém čísle bylo chybně uvedeno T 34/62). Model v měřítku 1:50 je dílem R. Vyškovského a na dvou stranách najdete kromě tanku i část zříceného domu. Unitř čísla je navíc článek týkající se předlohy modelu.

Dalším modelem je Nosorožec tuponosý severní - Cerathoterium simum cottoni - model ze série Nejohroženější zvířata. Autorem modelu o rozsahu 2 strany je M. Dudáš. Pozadí však není přírodní, ale z prostředí zoo. Také k tomuto modelu je uvnitř čísla článek.

Dva kompletní modely, dva články k nim, žádný model na rubu druhého - tak se mi to líbí.

Již jen trochu doladit seznam rubrik na str. 3 (str. 20 - nadpis rubriky "K vystřihovánce" a popis "nosorožec...", str. 22 - nadpis rubriky "ruský tank..." a popis "k vystřihovánce") a bude to skoro ono.
Možná ještě trochu vychytat už tak dost vychytaný samolepky s vychytanými motivy. Soudruzi z NDR zřejmě někde udělali chybu, takže zatímco jak minulé číslo, tak současné slovo šéfredaktorky má na mysli kravaty v kufru & comp., na přebalu čísla se skví (hodí se ten výraz?) dvoubarevné reklamní snbrds nápisy. Dokonce i logo abc se vešlo, bohužel ve smuteční verzi... Ještě, že "samolepky jsou odolné vůči vodě, sněhu, mrazu a otěru". Nevím, nezkoušel jsem. Vůči nepořádným doručovatelům a vůči hranám dopisních schránek odolné rozhodně nejsou...

Do přístího čísla je připraveno: sněžný skútr, egyptská obchodní loď, stoletá hájovna a opakování modelu Ford Bronco 4x4 Pick-up.


jdi nahoru jdi dolů R. Vyškovský - Kestřany /23
2007-02-06 / 720

Raději než o plánech (začasté nerealizovaných) a záměrech (začasté zmařených) informuji o věcech hotových a aktech dokonaných. Dnes se ale trochu pustím na tenký led, když přináším informaci o modelu zatím nevydaném...

Myšlenku na modelové zpracování objektu známého ze svého okolí jistě pojal nejeden příznivec papírových modelů staveb. V mém případě se tento sen vždy týkal trochu rozporuplného cíle - souboru staveb v obci Kestřany. Kestřany (dříve Staré Kestřany) se nacházejí při levém břehu Otavy v píseckém okrese, v podstatě na hranici s okresem strakonickým. Z hlediska architektonického či historického jde o naprosto ojedinělé seskupení dvou gotických tvrzí a barokního zámku - vše je umístěno na ploše kruhu o průměru cca 160 metrů. Přesto jsou tyto objekty mimo zájem turistů a co hůře, i památkářů. Pravda, sem tam byly učiněny pokusy o rekonstrukci, občas byly i zahájeny konkrétní práce, sem tam se vše dostalo až do fáze určení tras turistických okruhů a umístění pokladny. Ale dotažení do konce se zatím nějak nevydařilo...

Jakožto zpracovatele papírového modelu kestřanských tvrzí jsem si samozřejmě vybral architekta Vyškovského. Mistr pro tento záměr projevil nadšení a sdělil mi, že Kestřany měly namále již kdysi dávno, když se Mistr chystal pro Albatros vytvořit model nějaké jihočeské tvrze či menšího zámku. Volba však tenkrát nakonec padla na Červenou Lhotu...

Kestřany tedy uzrály a nezbylo tedy než sehnat plány objektů a ve druhé polovině června 2005 se těšit na Mistrovu pracovní návštěvu přímo na místě činu. Měl jsem tedy tu čest, pozorovat architekta Vyškovského přímo během pořizování podkladů. Fotodokumentaci měla na starost paní Vyškovská, Mistr prováděl odborný průzkum detailů dokumentací nepostižených. "Toto není původní, bylo přistaveno...", "tady musel být vchod..." takže hned hupky dupky na druhou stranu stěny a hledat... Hned nahoru, hned zase dolů... Třebaže pršelo, rozrážel jsem cestu ve vysoké trávě druhou rukou držíc nad Mistrem ochranný protiraketový deštník. (Všechnu trávu posekali a objekty se tak staly mnohem přístupnější asi tři týdny po naší návštěvě...) Po zjištění potřebných informací měli promoklí manželé Vyškovští čas akorát na teplý čaj (bohužel ne přímo u stolu, na kterém jsem Kanagomem patlal své první modely) a již spěchali zpět do Prahy.

Když jsem začátkem července rodinu Vyškovských navštívil na chalupě v Jizerských horách (ano, jedná se o předlohu několika modelů nazvaných chalupa z Jizerských hor), měl již Mistr slepený bílý model Horní tvrze. Časem jsem obdržel barevné fotografie modelů obou tvrzí pro potenciální sponzory modelů. Těmi by se mohli stát současní majitelé dotčených objektů, nadšenci a znalci historie. Tedy žádná snaha vyrobit z tvrzí hotel pro pořádání recepcí, ale záměr objekty obydlet... Architekt Vyškovský obě tvrze dostavěl do podoby, v jaké se s největší pravděpodobností nacházely v době největšího rozkvětu, tedy zhruba v 1. polovině 16. století, čímž se z nich staly malé hrady. A současní majitelé tvrzí by je do této podoby rádi rekonstruovali, nebudou-li ovšem památkáři mít námitky.

Toť prozatím vše, doufejme, že modely tvrzí Kestřany budou již v brzké době k dispozici.


jdi nahoru jdi dolů abc 52/03 - obsah čísla a reakce /21
2007-02-03 / 719

Ábíčko číslo 3 přineslo opakování modelu popelářského vozu Bobr 11.5-2.1 na podvozku Škoda 706 RT (v abc uvedený údaj Škoda 760 je ne zcela přesný . Autorem modelu o rozsahu 3,4 strany je arch. R. Vyškovský. Model vyšel poprvé v ABC 6 roč. 26 (1981) a podruhé v sešitu Déčka ABC č. 5 v roce 1988. Model je doplněn i jedním kontejnerem na odpadky.

Pro přístí číslo je připraven další model ze série vojenské techniky v M 1:50 - ruský tank T 34/62 od R. Vyškovského.


jdi nahoru jdi dolů Langweilův model Prahy - digitální podoba /23
2007-01-22 / 718

TV Nova dnes přinesla reportáž o právě probíhající digitalizaci Langweilova modelu Prahy. Digitální podoba by po dokončení měla být veřejně přístupná i na internetu.

To jsem fakt zvědav, kterého Kropáčka napadne Langweila si dle digitální podoby trochu zvětšit...

Každopádně se dá očekávat, že se najdou nadšenci, kteří se pustí do převádění této předlohy do sestavitelného modelu. Nebylo by dobré to od počátku trochu koordinovat a podělit se o takový úkol?


jdi nahoru jdi dolů ABC mladých techniků a přírodovědců - 50. výročí vydání historicky prvního čísla /24
2007-01-22 / 717

Akce se konala dle předem určeného plánu. Zúčastnění se Restaurace televizního klubu V Rohlíku na Kavčích horách v Praze trousili v různě velkých skupinkách, avšak hlavní organizátor Pepa Kropáček důsledně dbal na to, aby se mu žádná ovečka nezatoulala a poletoval po přilehlých chodnících přesto, že měl na triku řadu dalších aktivit nutných pro zajištění akce. Výzdobu interiéru restaurace ve stylu odpovídajícím jeho akci (tedy rozvěšené panely s titulkami Ábíčka, Déček i Speciálů a dalšími sběratelskými cetkami) měl již samozřejmě zmáknutou.

V salónku jmenovaného zařízení se objevovaly další a další tváře, od začátku však bylo zřejmé, že redaktoři budou v přesile. Dlouholetý šéfredaktor ABC pan Vlastislav Toman se ujal uvítání přítomných, svých bývalých spolupracovníků a kolegů i nás, čtenářů a případným nevědomým připomněl důvod setkání. Zástupci organizace Pionýr, pánové Halada a Bělohlávek, předali dva obrovské dorty, připravené speciálně pro tuto příležitost.

K zakrojení byl vyzván pan Jan Čeřovský, první šéfredaktor časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců - na obrázku příchozí vlevo. Uprostřed pan Pionýr, vpravo drží stráž pan Toman. Uprostřed vzadu hlavní organizátor J. Kropáček.

Poté bylo přistoupeno ke kontrole jedniček. Nešlo o poměřování dámských partií ale o předložení historicky prvních čísel časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. A tady se ukázala holá pravda - žádné překvapení! Pepa Kropáček, Standa Fajkus i já jsme účast se svými jedničkami měli v podstatě povinnou. Jenže kromě nás třech se nedostavil žádný další vlastník této cennosti! Pepa přinesl dva kousky (třetí měl vyvěšený na stěně), Standa a já po jednom kuse. Víc nic - styďte se!

Pro jedničkáře však byly připraveny další dorty, tož jsme se se Standou obětovali a ceny se zapřením přejali sami. Vpravo dole zklamaně vykukuje Michal Kavalier, na kterého tentorkát žádná cena nezbyla.
Uprostřed pan Pionýr, vpravo Standa, vlevo asi já a zcela vlevo na stěně jeden z Pepových visanů.

Ještě pohled na čtyři přítomné jedničky (pátou ze stěny kvůli focení nikdo nesundal), více se jich opravdu nesešlo...

Pepa stíhá strašně moc věcí (Že by proto, že je svobodný? Nechce se některá z modelářek vdávat, aby i ostatní sběratelé měli nejen v pražských antikvariátech šanci?) - zúčastnění obdrželi pamětní listy a dokonce i příležitostnou známku.

Panu Tomanovi byl pak slavnostně předán celý aršík.

Kromě již zmíněných visanů (některé z nich vidíte na některých záběrech) Pepa připravil i minivýstavku papírových modelů. Z valné části se jednalo o kousky historické a na výstavách běžně nevídané.

Přítomní, z nichž většina je nám čtenářů bohužel známa pouze jako jméno, různě pulsovali mezi stoly, debatili mezi sebou i se čtenáři. Nemám k dispozici jmenný seznam všech zúčastněných, předpokládám, že zájemce jej najde na webu CPM v Pepově informaci. Proto vyjmenuji jen zúčastněné autory papírových modelů a to dle abecedy: Michal Antonický, Ladislav Badalec, Václav Šorel, Milan Weiner. Soutěže zručnosti vyhlášené pro autory se však zúčastnil pouze Láďa Badalec.

Průběh akce nebyl narušen vystoupením ani přítomností nikoho ze současné redakce současného časopisu generace XXI. století - ostatně co by také slavili, že? Skoro to vypadalo jako bojkot...

Pokud jde o čtenáře, kromě tvrdého jádra, které se usídlilo přímo v centru dění, se akce zúčastnila pouze asi desítka dalších čtenářů držící se pozadí - tady tedy máte velký nedostatek, který je třeba příště trochu doladit...
V evidenci čtenářů mám trochu větší přehled, proto si je dovolím vyjmenovat a poděkovat jim za účast.

V první řade jmenujme Pepu Kropáčka, neúnavného to sběratele a aktivistu, který to celé zorganizoval. Snad jediné, co nezvládl, byl vlastní prostor salónku, respektive jeho stěny. Ty zůstaly místy nepokryty visany s Ábíčky a proto ne každý se pustil do dortů s takovou chutí jako Pepa. Stěna totiž nemilosrdně nastavovala zrcadlo...

Akce se dále zúčastnili a záběrem fotoaparátu nebyli postiženi manželé Kavalierovi, zahraniční dopisovatel Josef Tinaj, sběratel Jan Kubík a další, u kterých nebyla provedena kontrola totožnosti. Černý puntík za neúčast obdrželi Milan T. a Václav J. za CPM, červený puntík obdržela Jitka F., která se pravděpodobně dostavila v jiném čase...

Z digitálně zaznamenaných je tu opět Pepak Kropáček opíjející se společně s papírovým archeokopem Standou Fajkusem. *)

No a to nejlepší nakonec - strakonická papírová buňka. Nebýt Zbyňka Konvičky (modeláře a otce myšlenky uspořádání výstavy Papírový svět ve Strakonicích roku 2002 - zcela vlevo, Radka Horvaye (modeláře a figurkáře - mírně vpravo skoro uprostřed) a mne (uprostřed mezi výše jmenovanými), účast návštěvníků z neredakčních řad by byla téměř poloviční...

Po skončení zmíněných oficialit byla zahájena volná diskuse všech se všemi. Velmi příjemné odpoledne se nenápadně zvrtlo do příjemného podvečera, což však bohužel mělo za následek postupný odchod zúčastněných těch vzdálenějších (zmíněny byl např. Klánovice), zcela nakonec jsme se tedy zvedli i my, co jsme to měli co by kamenem dohodil a zbytek dojel vlakem...
Každopádně nejen všichni zúčastnění jsou zvání na příští akci konající se za 50 let. *)



Omlouvám se všem jmenovaným, že jejich jména uvádím bez titulů. Celý článek by se tím neúměrně roztáhl...

*) Změny za tisku:

  • v 16. odstavci první větě si slova "opíjející se" přelepte slovy "opájející se".
  • v 19. odstavci v první větě škrtněte číslovku "50" a ručně dopište "5"


jdi nahoru jdi dolů Mega Graphic - Škoda 130 LR /22
2007-01-14 / 716

Firma Mega Graphic vydala model soutěžního vozu Škoda 130 LR v měřítku 1:24. Autorem kvalitně zpracovaného modelu o rozsahu 2,3 strany je M. Antonický.


jdi nahoru jdi dolů e-shop - problémy s přihlášením /33
2007-01-14 / 715

Řada zákazníků mi hlásila problémy s přihlášením se k našemu e-shopu a mne se doposud nepovedlo problém vychytat. Až včera!
Problém byl totiž v tom, že pokud se otviral e-shop přímo z odkazu našeho webu, otvíraly se všechny stránky e-shopu v rámu našich stránek a tam script přihlášení opravdu nepracoval. Protože však já jsem zvyklý otvírat všechny odkazy do nového okna, tohoto jsem si nikdy nevšiml! Stačilo tedy upravit odkaz tak, aby se e-hop otvíral v novém okně...

Takže pokud patříte mezi Ty, kteří měli s našim e-shopem problémy, omlouvám se za způsobené potíže. Nyní již používat e-shop používat bez problémů (než se najdou jiné...). Pokud jste s ním problémy neměli, protože jej nenavštěvujete, můžete též vyzkoušet odstranění chyby a třeba si i něco objednat .


jdi nahoru jdi dolů ABC - Ábíčkovské padesátiny /24
2007-01-14 / 714

O další chystané kropáčkovině jsem Vás již informoval, nyní trochu dalších detailů o chystaném setkání s bývalými redaktory a spolupracovníky redakce časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců konaném u příležitostí 50. výročí od vydání prvního čísla tohoto časopisu .


jdi nahoru jdi dolů abc 52/02 - obsah čísla a reakce /21
2007-01-14 / 713

Číslo 2 přináší rádoby rozšířený počet stránek s modely, ovšem na osmi listech najdete pouze pět stran modelů...

Největším je model vozu formule 1 Brabham BT 26 Monaco z dílny Forum Teamu. Klasické měřítko 1:24, klasický ábíčkovský rozsah 2,0 strany. Ábíčkova černá barva je bohužel opět šedá. Vystřihovánka obsahuje instrukční některé texty v češtině a angličtině avšak, ne všechny české jsou i anglicky, což by v abc nevadilo, ale je tomu i naopak - díl bílá 20, 23, černá 20... Mrně hledám smysl poangličtění jen několika textíků... Model znázorňuje nejstarší formuli v abc i ABC vydanou, díky množství drobných dílů však zřejmě nebude zcela vhodný pro cílovou skupinu časopisu (12 let).

Autor L. Badalec připravil pro abc dva modely starověkých lodí v měřítku 1:400. Egyptský papyrový člun a fénická obchodní loď jsou na ploše cca 1,0 strany A4 a kresleny na PC.

M. Dudáš představuje první model ze série Nejohroženější zvířata světa - diorámko s názvem Panda velká (Ailuropoda melanoleuca). Rozsah modelu cca 1,8 strany, měřítko neurčeno (zatím jsem nestačil navštívit Zoo). Zadní strana sestavené diorámatu obsahuje informace o tomto medvídku. (Výborný nápad, tisk na rub byl v tomto čísle použit i u dílu plachet starověkých lodí, škoda jen, že se nepodařilo zrealizovat to i u modelu F1, kde je třeba řadu dílů z rubu barvit ručně.)


Žádný model aktuálního čísla nemá na rubu jiný model, dokonce ani kvartlasy. K modelu formule i modelům lodí přísluší krátký popis předlohy, o pandě najdete rozsáhlejší článek na 4 strany. Další článek o starověkých lodích se chystá a dle označení "E" a "F" u plánků lodí se zdá být jasné, že nezůstanou osamoceny. Tak je to správne, tak to má byt! Že by to byl jasný náznak změny na postu osoby zodpovědné za vystřihovánky? Jen tak dál!


Slabší je to ale s ostatním obsahem čísla. Obrázek si udělejte sami, já si všimnu pouze tzv. výročí. Ábíčko nechtělo mít s Pepovou akcí mnoho společného s tím, že si udělá svou akci. Jak to dopadlo, vidíte sami: na straně 4 jeden slaboduchý sloupek ("Před několika měsíci získalo ABC ocenění 'časopis roku'..." přičemž na obálce je uvedeno "časopis roku 2005") a poslední strana obálky. Dál už jen komiks (samozřejmě že s kocourem) o současné redakci a o tom, jak se abc připravuje. Obsahuje plno zajímavých postřehů, např. "titulka prodává" - kdo z vás si abc kupuje podle titulní strany? Nebo "Technika prostě skáče neúprosně vpřed. A ábíčko je u toho." - porovnejte článek o fungování mobilu versus jeden odkaz. Zcela ze života je pak hláška "...je tu narychlo inzerát od tapetářů na mobily"...
Ale vážně - komiks a zejména časový diagram pod ním obsahují plno zajímavých údajů a je asi smutnou pravdou současné doby, že v článku by tyto informace nebyly pro mladé čtenáře tak zajímavé. Ale poměr rozsahu komiksu (6 stran) a jeho informační hodnoty mi nevychází moc příznivě...

Nikde však ani zmínka o lidech, kteří ABC ta dlouhá léta tvořili či spolupracovali na jeho obsahu, na budování jeho jména, z něhož současné abc žije. Když už je na zadní straně obálky titulní strana historicky prvního ABC a ta je logicky otočená tak, že má oproti ostatnímu obsahu nohy vzhůru, proč to nedotáhnout a nepokračovat i na dalších stránkách odzadu (jak je tomu třeba u některých dvojjazyčných tiskovin). Nenalezl jsem tam nic z historie časopisu, nic o jeho tvůrcích a hlavně něco o tom, co ABC vždy odlišovalo a současné abc stále ještě odlišuje od ostatních časopisů, o papírových modelech a zejména o jejich konstruktérech.
Takto to vypadá pouze jako narychlo odfláknutá záležitost, které by si v redakci nikdo nevšiml, nepřijít tam neúnavný časokop Pepa Kropáček...


Pro další číslo připravena reedice modelu popelářského vozu Bobr na podvozku Liaz. Prý uceleně! Víte kdy naposledy vyšel v normálním čísle abc (nikoli tedy dvojčísla) tak rozsáhlý (3,4 strany) model vcelku? (Kupodivu jich ale zase není tak málo, že by rozdělování postihovalo spíše menší modely?)
Že by další pokrok díky změně redaktorky? Výborně paní Mariko, děkujeme.


jdi nahoru jdi dolů ABC - MPR - Městská památková rezervace /23
2007-01-07 / 712

Městská památková rezervace, zvaná též jen zkratkou MPR, je nejrozsáhlejším projektem jak autorovým, tak nejrozsáhlejším modelem, který kdy v ABC vyšel. Než se však dostaneme k onomu známému souboru, musíme se vrátit až do 20. ročníku ABC. Tehdy, v polovině roku 1976 v ABC číslo 19, byl vydán model renesanční radnice, jejíž předlohou je radnice ve Veselí nad Lužnicí. Model pochází z dílny autorské dvojice Pavel Blecha a Richard Vyškovský. U modelu o rozsahu 2,0 strany (včetně návodové kresby) nebyla žádná zmínka o nějakém souboru či návaznosti na další modely.

Až v čísle 4 ročníku 21 se objevil termín Městská památková rezervace i zkratka MPR včetně vysvětlení tohoto termínu. (Oba autoři jsou architekty podílejícími se na obnově různých historicky cenných staveb.) Ábíčko přineslo model dvou městských domů a zmínku o předešlém vydání renesanční radnice, "která by měla stát v průčelí náměstíčka. Domy byly označeny jako č.p. 1 a 2, v ABC 7/21 pak byly doplněny domy č.p. 3 a 5 společně s kašnou. Vydáním domů č.p. 4 a 6 v ABC 18/21 byl soubor uzavřen, současně zde vyšly plány několika možných variant sestavy náměstí (otevřené či uzavřené náměstí, uzavřený blok, uliční či rohová zástavba, příčná ulice). Jelikož domy jsou zkonstruovány se všemi stěnami, možnosti sestavení jsou v podstatě neomezené.
Tuto MPR označujeme jako MPR 0.


Pomineme-li kamenný most, drážní stavby či stavby k autodráze (servisní garáže, tribuny), objevil se v ABC z městských staveb pouze Dům dětského a mládežnického tisku (Purkrabství Pražského hradu). Snad ještě řadové domky a při troše dobré vůle ještě hra Dopravní hřiště , ale jinak samý skanzen, tedy lidové stavby, či hrady a tvrze. Až najednou v čísle 14 ročníku 32...


MPR přichází...


Původně byl projekt MPR zahájen v roce 1988, kdy v ABC číslo 14 ročníku 32 vyšla první část a v plánu bylo pouze vytvoření malého středověkého městečka s díly vystřihovánky na ploše 44,1 stran A4. Vydávání bylo rozděleno na čtyři roky a v ABC do té doby nevídaný model byl pro přehlednost rozdělen do čtyř částí (1. až 4. část), což časem, po rozšíření původního projektu, vneslo trochu zmatků do označování částí souboru.

Některé stavby měly reálnou předlohu (například první část přinesla model městské brány, jejíž předlohu najdeme v Rakovníce), avšak autor se přesné identifikaci vždy bránil s poukazem na nemožnost zpracovat předlohu reálně i se všemi případnými dostavbami (zrealizovanými během stavebního vývoje předlohy) a současně ji skloubit s dalšími stavbami, které se v reálu nacházejí zcela jinde. Autorovým záměrem, který je povoláním architekt, od počátku bylo ukázat modelářům charakteristické rysy jednotlivých stavebních slohů a rozdíly mezi nimi.

Domy městečka, mnohé s přízemními krámky, byly uspořádány do několika bloků tvořících uličky a zákoutí. Městečko má i náměstí s radnicí a kašnou a vše je obehnáno hradbami s několika strážními věžemi (hláskami) a branami. Ve městě jsou k nalezení jak bohatě zdobené domy bohatých měšťanů, tak i prosté domky chudiny, masné krámy i faru a samozřejmě nechybí ani kostel. Již zmíněné hradby obepínají město kolem dokola a celek je tak jedním kompaktním uzavřeným městem.

Protože však autor chtěl modelářům nabídnout variantu, byla většina domů v této sestavě konstruována tak, že obsahovaly všechny stěny (tedy i ty zakryté přistavěním domů sousedních). Modeláři si tak mohu vybrat, zda si sestaví kompletní město s danou dispozicí, nebo si sestaví (třeba jen některé) samostatné objekty. Další možností samozřejmě je vytvoření zcela jiného města dle vlastních záměrů či potřeb a to i za použití dalších modelů.

Model byl čtenáři ABC přijat velmi vřele a díky ohlasu a žádostem těch, kteří se o modelu dozvěděli později, byl po zhruba 8 letech přistoupeno k jeho zopakování, které již netrvalo tak dlouho jako vydávání původní, a bylo jakousi předzvěstí dalšího pokračování, které na reedici skutečně navázalo. Pro odlišení obou vydání v našich seznamech používáme zkratky MPR 1a a MPR 1b.


Již zmíněné pokračování původního města tedy dostalo označení MPR 2 a bylo řešeno tak, že je bylo možno přistavět k městu původnímu (MPR 1). Nový soubor obsahuje hlavně obytné domy, dále pak další radnici (oproti MPR 1 zde radnice v bloku), staré židovské město včetně synagogy a dokonce i hřbitov. Opět doplněno hláskami, branami a opevňujícími hradbami.

Pro přehlednost byly konstrukční celky MPR 2 (a později i MPR 3) označovány jako soubor A, soubor B...

(Zmíněná synagoga má svou předlohu ve Staronové synagoze v Praze a je určitou zajímavostí mezi autorovými modely. Kromě dotčeného zpracování v měřítku cca 1:140 byl německým vydavatelství Schreiber-Bogen vydán model v měřítku 1:87 a ERKOtyp vydal opakovaně pohlednici s týmž modelem v blíže neurčeném měřítku.)


Vydávání MPR 2 trvalo dva roky, během kterých autor, opět v reakci na značný ohlas modelářů, zpracoval třetí část, zvanou jak jinak než MPR 3. Soubor obsahuje klášter (předloha v Prachaticích), kostel a řadu domů. Opět s hradbami, baštami a branami... Tvar obvodové zdi byl připraven tak, aby se MPR 3 dala připojit k MPR 2. Bohužel však v tomtéž místě, kde je lze připojit MPR 1, takže nelze (bez náročných úprav) spojit všechny tři části v jedno ucelené město. Zdánlivě problém, ale...

Ale autor třetí část doplnil mostem (předlohou byl Karlův most v Praze) a nabídl několik hned 11 variant spojení jednotlivých částí v město na obou březích řeky (MPR 3 obsahuje i vodní mlýn umístěný pod hradbami...) včetně možností vytvoření různých výškových variant. Navíc bylo hned v úvodní informaci k této části uvedeno, že "pro budoucnost uvažujeme i o zámku, který by MPR uzavřel a s městem by byl propojen parkánem, případně i oddělen vodním příkopem s můstkem".

(Během vydávání MPR 3 (trvalo cca 1,5 roku) došlo k velmi nemilé události, kdy v redakci ABC došlo ke ztrátě tuším devíti archů s originálními kresbami, které ještě nebyly naskenovány. Autor musel tyto obětavě zkonstruovat a nakreslit znovu, ztráta nebyla nikdy osvětlena...)



Třebaže k realizaci avizovaného zámku v ABC nedošlo, získali modeláři třetím pokračováním MPR sestavu, která rozměry předčila i legendární model Pražského hradu (vydáno opakovaně Albatrosem) a která se stala obdivovaným exponátem, kdekoli se objevila (pravdou je, že díky rozměrům se tak nestává příliš často, dokonce spíše výjimečně).

Architekt R. Vyškovský se však přeci jen rozhodl model zámku, kterým byly Pardubice, zrealizovat. Na akci v České Lípě roku 2000 jsme se společně se Standou Fajkusem dostali do diskuse s autorem ohledně měřítka chystaného modelu. V zájmu možnosti přiřadit model k sestavám MPR (kde ostatně měl původně být) jsme autora odradili od uvažované hodnoty 1:220 a ukecali jej ke kompromisu v podobě měřítka 1:165. Autor nás později, při tvorbě modelu, často proklínal, neboť tímto měřítkem mu plocha dílů modelu narostla na 19,3 strany formátu 235 × 330 mm. Model v roce 2001 vydal ERKOtyp a dodnes jde o nejrozsáhlejší model tohoto vydavatele.
Navzdory našim snahám jsem však zatím nikde přiřazení modelu zámku Pardubice k MPR nezaznamenal. A přece ten parkán a vodní příkop...



Poslední část souboru MPR vyšla v ABC 17/45, tedy v 2000. Mezi modeláři byla však empéerka stále žádána a to natolik, že se začaly šířit zvěsti o přípravě souborné knihy MPR. Na podzim roku 2004 se pak začaly objevovat konkrétní inzertní oznamy o vydání této očekávané lahůdky. Původní avizovaná titulka byla sice změněna, důvod k zakoupení knihy zůstal: MPR bude rozšířena o již zmiňovanou čtvrtou část - o zámek. Nemělo se samozřejmě jednat o již zmíněné Pardubice, ale o zcela nově připravený model renesančního zámku.

Velká kniha vystřihovánek - Městská památková rezervace byla vydána v říjnu 2004 firmou BB/art s.r.o ve spolupráci se společností Ringier, vydavatelem časopisu abc. Kniha slavila úspěch, řada modelářů zakoupila více než jeden výtisk ("jeden do archivu, jeden rozstříhat") a zájem o ni je i v zahraničí.


jdi nahoru jdi dolů Tento web v novém? - Vyšetřování skončilo, zapomeňte?! /33
2006-01-06 / 711

"...já osobně jsem ale toho názoru, že pro funkční web je funkční diskusní fórum přeci jen trochu málo..." napsal jsem ve svém příspěvku o novém webu CPM dne 2006-02-08. Dával jsem CPM jeden rok na to, aby se předvedlo a vybudovalo trochu víc, než jen DF, které dnes umí rozchodit každý druhý patnáctiletý...

Dne 2006-03-14 jsem pak od orgána CPM, mého úhlavního přítele Václava, obdržel zprávičku "... Bez ironie - dalsi funkci web nebude na skodu". Nevím ale přesně, co tím myslel, protože u CPM to na nějaký velký vývoj nevypadalo a můj web v tu chvíli fungoval...
Ze strany CPM však za rok 2006 žádný "dalsi funkci web " nepřibyl... (a kdo to taky čekal, že? )

Ovšem i já jsem si vysloužil tutéž lhůtu pro realizaci zamýšlených změn, týkajících se vylepšení tohoto webu. Nezávazně o tom uvažuji teprve třetí rok , avšak tvrdošíjně jsem odmítal učit se to proklaté PHP s jeho složenými závorkami. Bohužel ale se mi zatím nezdařilo sehnat žádného človíčka, co by byl ochoten a schopen se na tom po stránce programátorské podílet. Tedy abych byl přesnější, pár se jich našlo a pustili se do práce, nápady a myšlenky z nás jen sršely, leč nevydrželi. To jsou ti mladí kluci před vojnou...
Tudíž ani mně se nepodařilo během roční lhůty zrealizovat své záměry, takže bych to uzavřel asi takto:

CPM versus MiG: stav po čtvrté třetině 0:0

Samozřejmě zatím, protože já to nevzdávám. Po těch letech jsem dospěl k dalšímu potvrzení hesla "co si neuděláš, to nemáš" a pustím se do toho vlastními silami. (Co pustím, už je to mírně rozjeto!) Budu muset zřejmě slevit ze svých požadavků a představ, což bude ke škodě pohodlí návštěvníků webu, ale ono to půjde - držím si palce.
A vám je držím také...


archiv zpráv

starší zprávy

novější zprávy

aktuální zprávy